*

Szczecin - Planetarium na Wałach Chrobrego

Utworzono: 2011-02-15 21.04 - Ostatnia aktualizacja: 2011-02-15 21.04

Planetarium Szczecin mieści się w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego.

Pierwszy seans dla szerszej publiczności odbył się w nim prawie dwa lata temu. Jest to najnowocześniejsze przenośne, cyfrowe planetarium, po napompowaniu przypomina małe igloo, ma powierzchnię ok. 56 m kw., mieści się w nim zaledwie 40 osób.

W planetarium pokazywane są dwa rodzaje seansów. Przy pierwszym na kopule wyświetlane są gwiazdozbiory, planety, galaktyki i inne obiekty astronomiczne przy komentarzu dostosowanym do wieku słuchaczy. Podczas drugiego seansu wyświetlany jest na kopule specjalny film popularno-naukowy, wtedy widz ma wrażenie, że wszystko dzieje się wokół niego a on sam znajduje się w środku akcji filmu.

Obok planetarium na wystawie astronomicznej można zobaczyć obrazy powierzchni Słońca z teleskopu Europejskiej Agencji Kosmicznej SOHO, globus o średnicy 50 cm ilustrujący pole magnetyczne Ziemi, teleskop do obserwacji Słońca oraz duży globus o średnicy 248 cm i wiele innych ciekawych eksponatów.

Zakup przenośnego planetarium sfinansował Uniwersytet Szczeciński.
Dojście do planetarium nie jest łatwe, trzeba pokonać chyba z 1000 schodów...no może przesadzam może ich jest dwieście, a może jeszcze mniej?

W każdym razie seans rekompensuje trudy wchodzenia, dodatkowo z biletem z planetarium można wejść na wieżę....następne kilkanaście schodków...ale...widok z wieży jest wspaniały! Widać Odrę, trasę Zamkową, Zamek Książąt Pomorskich, Stare Miasto oraz Wały Chrobrego...

Więcej o planetarium można znaleźć tu :

zgłoś nadużycie
Autor zablokował możliwość komentowania tego wpisu