*

Zabytkowe budowle szczecina: kompleks PAZIM.

Utworzono: 2010-04-24 16.41 - Ostatnia aktualizacja: 2010-04-24 16.41

Mimo wszystko to jednak bardzo dziwne, że zbudowany niemalże 20 lat temu kompleks PAZIM przy placu Rodła w Szczecinie, w którym mieści się między innymi Hotel Radisson, Urząd Statystyczny oraz zarząd Przedsiębiorstwa Państwowego Polska Żegluga Morska i spółki akcyjnej Żegluga Polska - nadal jest najwyższym i z wyglądu - najnowocześniejszym budynkiem w naszym mieście. Jest to oczywiście obiekt z lokalami do wynajęcia więc jest tam i słynna kawiarnia na XXII piętrze, banki i siedziby bardzo wielu rożnych firm.
Budynek ten, o wysokości 92m "do dachu" a 128m do szczytu "iglicy", ktorego budowę zakończono w 1992 roku - nadal jest najefektowniejszą z budowli współczesnych a przecież wydawałoby się, że 20 lat jakie upłynęły od powstania jego projektu - to cała epoka w architekturze...

Wyznacza to jedynie skalę naszego zacofania, zaniedbania tego szczecińskiego "grajdoła" przez kolejnych prezydentów miasta...

Niestety obecnie powstające biurowce i budynki nadal nie dorównują klasą temu właśnie "termosowi" - jak się Pazim popularnie nazywa; Oxygen w praktyce wydaje się szarym i cieżkim pudłem, projekt nowej Kaskady czy Hali widowiskowo-sportowej - razi konserwatyzmem, brakiem polotu, modną w Polsce "estetyką hipermarketów"...

Pazim został zaprojektowany przez... Jugosłowianina i może w tym klucz do wyjaśnienia...
Słusznie ktoś w komentarzach pod wcześniejszymi moimi zdjęciami tego obiektu zauważył, że z pewnej perspektywy przypomina on... okręt, albo nawet ogromną łódź podwodną... zapewne nie przypadkowo, bo wiadomo było od początku że miał być siedzibą PŻM-u.

Dziś chciałbym pokazać kilka "innych" zdjęć eksponujących charakter tego budynku. Mam nadzieję, że doczekamy się wreszcie w Szczecinie czegoś nowoczesnego, indywidualnego, nawet i ekstrawaganckiego - co stanie się identyfikatorem i wizytówką naszego miasta w Europie.
_______________________________________________________________________________
W proteście przeciwko zanegowaniu przez Media Regionalne społecznościowego charakteru portalu "MM", poprzez przyznanie prawa do pisania komentarzy osobom nie należącym do społeczności Moje Miasto - przy braku prawa moderowania własnego bloga - zmuszony zostałem do czasowego wyłączenia możliwości komentowania moich artykułów, do czasu przywrócenia społecznościowego charakteru portalu lub nadania prawa moderowania blogów ich autorom.
Nie zgodzę się, aby prowadzony przeze mnie dużym nakładem czasu i pracy blog - przy bezczynności dziennikarza dyżurnego z redakcji "MM" - stawał się wbrew mojej woli platformą wypowiedzi ludzi (?) niekulturalnych, agresywnych, wulgarnych, aroganckich oraz dążących do wywoływania konfliktów i nienawiści.

zgłoś nadużycie
Autor zablokował możliwość komentowania tego wpisu