*

200 rocznica urodzin Karola Darwina

Utworzono: 2009-02-20 15.58 - Ostatnia aktualizacja: 2009-02-20 15.58
Tagi:

Minęła 200 rocznica urodzin Karola Darwina (12.02.1809 r) jednego z czterech największych uczonych (Kopernik – Odrodzenie, Newton – Oświecenie, Darwin – Pozytywizm, Einstein – modernizm) , których dziełem były naukowe rewolucje, a każdy z nich dokonał wielkiego przełomu w nauce i wiedzy o otaczającym nas świecie.

Niechęć Darwina do nauki była dla jego ojca nieustającym utrapieniem. Nauka szła mu średnio, zarówno ojciec jak i nauczyciele uważali go za młodzieńca stojącego pod względem intelektualnym nieco niżej od przeciętnie rozwiniętych chłopców. Niechęć Darwina do nauki wiązała się z faktem, że posłano go do szkoły, która nie była w stanie dać mu wiedzy, której pragnął. Od dziecka interesował się przyrodą.

Nie zainteresowały go też studia medycyny na Uniwersytecie w Edynburgu. Wreszcie w 1827 r zdał egzaminy wstępne na Cambridge. Tu także nie przykładał się do nauki, lubił tylko wykłady botaniki J. S. Henslowa. Znajomość z Henslowem miała dla przyszłości Darwina wielkie znaczenie, jego przyjaźń pomogła mu przebrnąć grube księgi i nadrobić zaległości w nauce. Ciężka wspólna praca opłaciła się, Darwin zaliczył studia plasując się w pierwszej 10-ce studentów.

Pod koniec grudnia 1831 r Darwin opuścił Plymonth, udając się na okręcie Beagle w 5 letnią podróż dookoła świata, której niewątpliwie zawdzięczał dużą część ważnych pomysłów swej teorii. Z podróży Darwin przywiózł 1400 stron notatek geologicznych, 370 stron notatek zoologicznych, 1530 okazów w formalinie i prawie 4 tys. skórek, kości i innych okazów.

W 1839 r ożenił się i przenióśl do posiadłości Down. Pierwszy pisemny szkic swoich poglądów przedstawił w 1844 r swoim przyjaciołom. Jednak dopiero w 1858 r zdecydował się opublikować rozprawkę na ten temat, zmuszony nijako przez Wallacea, który przesłał mu swój manuskrypt z krótkim zarysem swej teorii. Darwin nie mógł dłużej zwlekać i już w 1859 r ukazała się jego praca „O powstaniu gatunków”.

Darwinowska teoria ewolucji, chociaż w formie znacznie zmienionej w porównaniu do pierwowzoru jest podstawą współczesnej biologii. Oczywiście w pracy „O powstawaniu gatunków” Darwin nie włączył jeszcze ewolucji człowieka, dopiero w 1871 w pracy „O pochodzeniu człowieka” uzupełnił swoją teorię ewolucji o gatunek ludzki.zgłoś nadużycie
Komentarze
. .
przepraszam ale ... Dodane

Darvin była kobietą !!! proszę nie zmieniać faktów.
patrzy film dokumentalny "Seksmisja"

Dodaj swój komentarz: