*

Sprawdź ile jest warte twoje mieszkanie

Utworzono: 2009-02-03 15.46 - Ostatnia aktualizacja: 2009-02-03 15.46

Siedzimy wygodnie w fotelu, w którym odpoczywamy od lat. Lubimy swoje mieszkanie, kwiatka na parapecie, widok na podwórko. Przywołuje wiele wspomnień, ale zaczynamy zastanawiać się nas czymś większym, nowocześniejszym a może bliżej centrum. Wtedy po raz pierwszy pojawia się pytanie:

Ile jest warte moje mieszkanie? Za ile mógłbym je sprzedać?

Orientacyjną cenę, którą moglibyśmy podać na rynku nieruchomości możemy sprawdzić sami. Mimo to zatelefonowałam do jednego ze szczecińskich rzeczoznawców, żeby zapytac jak to jest.

- Nie ma nic lepszego jak poszperanie w ofertach biur nieruchomości – mówi. – Wystarczy znaleźć lokale o podobnych parametrach i porównać ceny. Po co płacić za to rzeczoznawcy? On przydaje się tylko, kiedy fachowa wycena jest konieczna np. w przypadku spadku.

Jeśli powierzymy wycenę nieruchomości zawodowcy, ten przyjedzie na miejsce, by obejrzeć lokal. Przygotowanie wyceny może mu zająć około tygodnia i będzie kosztować ok. 400 zł w przypadku mieszkania i ok. 1000 zł w przypadku domku jednorodzinnego. Ale możemy zrobić to sami…

To co na pewno powinniśmy wziąć pod uwagę to powierzchnia nieruchomości, rodzaj budynku – lata wybudowania, standard itp. oraz co okazuje się najważniejsze - lokalizację. Mieszkania usytuowane na obrzeżach miasta z nie dość dobrym połączeniem komunikacyjnym tracą sporo na cenie.

Jeśli nie mamy czasu, by przeglądać oferty biur możemy skorzystać z internetowego wynalazku.

Testowa wersja usługi wyceny nieruchomości snajp.pl dostępna była od grudnia 2006 r. i była pierwszym tego typu rozwiązaniem na polskim rynku - czytamy na portalu dom.money.pl.

Na zachodzie narzędzia tej klasy dostępne są już od kilku lat. Największą popularnością cieszy się Zillow.com, wyceniający domy w USA.

Podobny serwis najdziemy na portalu oferty.net , który nazwany jest „wyceniaczem”.

Dzięki takim serwisom sprzedający mieszkanie ustali wartość rynkową swojego lokum a kupujący zorientuje się w atrakcyjności oferty.


zgłoś nadużycie
Komentarze
Vondraczek Vondraczek
Sorry Anka, ale oba adresy do luftu Dodane

Snajp.pl odsłania cenę w wyszukiwarce pod opłaceniu abonamentu, a oferty.net daje do wyboru Kraków i warszawę, czy jakoś tak. W każdym razie bez Szczecina.

Kasiaaa720 Kasiaaa720
Dodane

..tak właśnie, do kitu.Może zna ktoś jakiś dobry adres..?
Myślałam,że sprzedając mieszkanie potrzebuję wyceny rzeczoznawcy.

ann ann
w snajpie trzeba zabulić Dodane

to fakt... wybieram porównanie z innymi ofertami i tak wyliczenie jest tylko prawdopodobne. Sprzedając mieszkanie to Ty ustalasz cenę jesli robisz to za pośrednictwem biura, od razu ochłodzą Twój zapał i podpowiedzą realna kwotę jaka możesz otrzymać

Anna Folkman Anna Folkman
nic na łatwiznę Dodane

żeby oszacować cenę swojego mieszkania należy - tak jak jest to wspomniane porównać ceny z podobnymi lokalami - to najlepszy i najtańszy sposób, ale czasochłonny. W snajpie jest Szczecin i po wniesieniu opłaty można taką wycenę sobie zrobić. Koszt nie jest wygórowany. Coś za coś. Sknerom pozostaje tylko metoda porównań. Wizyta u rzeczoznawcy przed sprzedażą mieszkania nie jest konieczna ( a 4 stówki w kieszeni).

Nie znalazłam darmowego wyceniacza w internecie. W ogóle takie serwisy działają dopiero od kilku lat.

BigosBoss BigosBoss
http://www.domirynek.pl/estimator/ Dodane

Tu jest wyceniacz, taki mniej więcej, bo nie ma miejsca na wpisanie innych ważnych rzeczy dotyczących mieszkania.

Adela Adela
Dodane

Wycena przez porównanie - faktycznie to jest jakaś metoda. Trzeba wziąć też pod uwagę standard mieszkania. Widziałam kilka ofert takiego samego metrażu w tym samym bloku, a różnica w cenie była 150tys. zł. I bądź tu człowieku mądry.

Anna Folkman Anna Folkman
być może Dodane

miał wbudowaną kuchnię itp. oczywiście standard tez się liczy, jednak tylko to, czego nie można z mieszkania wynieść ;)

zalamana zalamana
Dodane

jak dlugo od zlozenia dokumentow trzeba czekac na rzeczoznawce

Szczęściara Szczęściara
Nie ma to jak fajny spadek mieszkania po Mamusi. Dodane

Tylko jak wycenić mieszkanie samemu, które jest całkowicie zdewastowane, takie mam zapisane w spadku i jestem obłędnie szczęśliwa :D

Do wymiany jest stolarka okienna i drzwiowa, podłogi, ściany, które muszą być "wymienione" bo się sypią, kanalizacja, wodociągi i rury gazowe do wymiany, tak samo centralne ogrzewanie, które znajduje się w mieszkaniu. W łazience wszystko do wymiany!
Wzięłabym się za tę wycenę, ale nie wiem jak.
Czy urząd skarbowy uwierzy mi, że takie mieszkanie sprzedałam z niską cenę, jeśli je kiedyś sprzedam?

Dodaj swój komentarz: