Nie będzie mandatu za niewyraźne zdjęcie z fotoradaru?

  • 2010-03-19, Aktualizacja: 2010-03-19 20:03

Policja nie ma prawa ukarać właściciela samochodu mandatem, jeśli zdjęcie z fotoradaru jest niewyraźne.

Takie kontrowersyjne wyroki wydały sądy rejonowe w trzech miastach. – To absurd – mówią policjanci.

Obecnie sytuacja wygląda następująco: Policja lub straż miejska wzywa właściciela samochodu i pokazuje mu zdjęcie wykonane przez fotoradar. Jeśli właściciel wskaże kierowcę, który danego dnia siedział za kółkiem to właśnie on zostanie wezwany i oprócz mandatu otrzyma również punkty karne. Jeśli właściciel stwierdzi, że nie wie, kto danego dnia kierował jego samochodem (a twarzy nie widać na zdjęciu) wówczas on zostanie ukarany mandatem karnym, za to nie otrzyma punktów karnych.

Sędziowie w Zamościu, Kościerzynie i Tczewie zdecydowali, że w przypadku, kiedy na zdjęciu z fotoradaru zdjęcie kierowcy jest niewyraźne nie można ukarać właściciela samochodu mandatem. Sąd zarzucił policji, że po pierwsze ukarali kierowców za czyn, który nie jest wykroczeniem, a po drugie wcale nie mieli do tego podstawy prawnej. Gazeta Prawna sugeruje, że ten precedens uruchomi lawinę wniosków kierowców, którzy otrzymali wezwanie ze zdjęciem z fotoradaru od policji lub straży miejskiej.

- To absurd – mówi Grzegorz Sudakow, naczelnik zachodniopomorskiej drogówki. – Prawda jest taka, że na większości zdjęć nie widać twarzy kierowcy. Wystarczy przecież opuścić panel przeciwsłoneczny. Do tego wiele zdjęć wykonujemy z tyłu samochodu. Na dobrą sprawę wystarczy, że kierowca założy okulary przeciwsłoneczne i już można by stwierdzić, że nie wiadomo kim on jest. Naszym zdaniem nieodpowiedzialnym zachowaniem jest tłumaczenie właścicieli, którzy zapierają się, że nie wiedzą, kto na zdjęciu prowadzi samochód. Jeśli kierowcy rzeczywiście zaczną lawinowo składać wnioski do sądu o odwołanie to sędziowie zamiast zajmować się przestępcami będą rozpatrywać takie absurdy. Nasze stanowisko jest takie: Kierowca ma obowiązek wiedzieć komu użycza samochodu. Jeśli tego nie wie, sam zostanie ukarany mandatem.

Komentarze (12)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Media Regionalne Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

seba (gość)

foto. jak chca robic i lapac to noech robia to jak nalezy a nie po hu.. robia zdjecia bez lampy a jak nie zapalisz swiatel to mandat sami niech sobie jeb.. mandat

niezalogowany (gość)

@WaMa. cytuję Twoje wypociny ""Ta funkcja powinna byc stosowana,bezwzglednie dla nie zalogowanych,zasmiecajacych artykoly.Nikt nie zmusza do czytania,wszystkich opini ""

Więc nie zmuszaj się ...i nie czytaj

Damian (gość)

Głupoty. Prowadze działalność, samochód jeździ w firmie, jak moge pamiętać kto nim prowadził 3 miesiące temu??

Pokaż wszystkie (12)

Przeczytaj także

Najczęściej czytane

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.