Matura Próbna Z Operonem. Język Polski Pytania I Odpowiedzi. Listopad 2012

  • 2012-11-20, Aktualizacja: 2012-11-20 17:45
Matura próbna z Operonem. Język polski pytania i odpowiedzi. Listopad 2012

Tuwim, Prus i Dostojewski - z twórczością tych autorów musieli ... (© Sebastian Wołosz)

Tuwim, Prus i Dostojewski - z twórczością tych autorów musieli zmierzyć się maturzyści na próbnej maturze z języka polskiego organizowanej z wydawnictwem Operon.

Rozpoczął się maraton maturalny dla tegorocznych maturzystów. Do próbnej matury przystąpiła większość szkół w województwie zachodniopomorskim, mimo że testy są dobrowolne.

We wtorek o godz. 9 uczniowie rozpoczęli test z języka polskiego, który trwał 170 minut.


W jednej części trzeba było napisać wypracowanie na temat kobiet upadłych na podstawie "Lalki" Prusa oraz "Zbrodni i kary" Dostojewskiego lub drugie na podstawie poezji w wierszach Juliana Tuwima.

W drugiej części trzeba było zanalizować tekst z Gazety Wyborczej "Pochwała myślącego lenia", czyli o tym, jak w życiu się śpieszymy i czy nie warto czasem zwolnić.

W Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej 123 uczniów uczących się w systemie dziennym pisało test w hali sportowej. Opinie po egzaminie były zróżnicowane.

- Zadania były dość trudne jak na Operon - uważa Krystian Janicki, uczeń klasy 4B morskiej. - Najtrudniejszy był tekst z Wyborczej, szczególnie pytania do niego. Same wypracowania były proste.

- To prawda - potwierdza Wojciech Wijata. - Tekst był tak zredagowany, że do końca nie wiadomo było jakie odpowiedzi można uzyskać. Jeśli chodzi o wypracowanie to ja nie były trudne. Ja wybrałem temat o poezji Tuwima.

W środę uczniowie będą zdawać maturę próbną z matematyki, w czwartek z języków obcych, a w piątek egzaminy w zakresie rozszerzonym z matematyki i języka polskiego (180 min). W piątek odbędą się też matury z przedmiotów dodatkowych: WOS, historia, chemia, geografia, fizyka z astronomią.

Tradycyjnie maturzyści najbardziej się boją matematyki.

- To jest przedmiot, który zawsze sprawia nam najwięcej trudności - mówi Paulina Wegner, uczennica klasy 4B morskiej. - Mimo przygotowań i nauki zawsze jest stres związany z tym przedmiotem.

Próbna Matura z Operonem to coroczny projekt, w ramach którego zostaje bezpłatnie przygotowany próbny egzamin maturalny dla uczniów liceów i techników w całej Polsce. Egzamin odbył się po raz pierwszy w grudniu 2007 roku, a obecnie przystępuje do niego ok. 85 proc. szkół.

Małgorzata Klimczak
Fot. Sebastian Wołosz

Wojciech Wijata (od lewej), Krystian Janicki i Paulina Wegner na maturze próbnej z języka polskiego poradzili sobie dobrze.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Media Regionalne Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Video

Przeczytaj także

Najczęściej czytane

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.