Jak i za ile dojechać do Berlina

  • 2011-04-18, Aktualizacja: 2011-04-18 07:00
Jak i za ile dojechać do Berlina

Jak i za ile dojechać do Berlina (© Maciek Homis)

Jak i za ile dojechać do Berlina? Do Berlina możemy dojechać na kilka różnych sposobów. Podróż wcale nie musi być droga. Do wyboru mamy samochód, busa, pociągi. Sprawdziliśmy, ile to kosztuje.

Od niemieckiej stolicy dzieli nas zaledwie 150 kilometrów. Dla wielu podróż do Berlina jest egzotyczną wycieczką. Chętnie wybraliby się na zakupy, ale nie wiedzą, jak się tam dostać. Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za wyjazd na lotnisko i do centrum miasta różnymi środkami transportu.

Busy przeżywają oblężenie

Firmy zajmujące się przewozem osób przyznają, że najwięcej klientów jeździ na lotniska Schoenefeld i Tegel. Zainteresowanie jest ogromne. Oba porty lotnicze mają znacznie bogatszą ofertę niż lotnisko w Goleniowie. Inna sprawa, że bardzo często tańsze są również bilety.

Firma Berlinia za przejazd na lotnisko kasuje 75 złotych w jedną stronę. Jeśli zamierzamy wrócić w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, zapłacimy w obie strony 105 złotych. Kursują od godziny drugiej w nocy do godziny 18. Z Berlina wyjeżdżają od godziny 7 do 23:45.

- Bilety do centrum stolicy Niemiec są tańsze. W jedną stronę za przejazd zapłacimy 50 złotych, w dwie 80 zł – mówią pracownicy Berlinii. – Do 5 osób koszt przejazdu to 400 złotych, do ośmiu 450 złotych, do 19 – 650 złotych.

Podobną ofertę prezentuje nam Interglobus. Marcin Słubiński, zastępca kierownika marketingu przyznaje, że proponują dodatkowe rabaty.

- Trzeba obserwować stronę internetową – mówi. - Cenę na poszczególne kursy generuje nam system. Jeśli trzy osoby kupują bilet mogą liczyć na 20 procentową zniżkę. Osoby uczące się mają 5 procent zniżki. Dzieci do 4 roku życia płacą zaledwie 10 procent wartości biletów, od 4 do 12 roku życia 50 procent. Na lotnisko jeździmy 12 razy dziennie – od 2 w nocy do godziny 20. Do miasta są cztery kursy.

Busy tej firmy jeżdżą w trzy miejsca: Berlin ZOO, Berlin Centralny Dworzec Autobusowy oraz Berlin Wschodni Dworzec Kolejowy.

- Ceny zaczynają się od 45 złotych, dotyczą przystanków ZOO oraz Dworzec Wschodni. W dwie strony zapłacimy 79 złotych. Można kupić bilet na okaziciela ważny przez dwa miesiące na 10 przejazdów. Kosztuje 270 złotych – mówi Marcin Słubiński. – Można też kupić bilet wycieczkowy dla 5 osób. Kosztuje 112,5 zł. W dwie strony 197,50 zł. Większość rezerwowana jest telefonicznie.

Pociągi kuszą ofertami

Ofertami kuszą również Przewozy Regionalne. Bezpośrednio ze Szczecina do Berlina kursują dziennie dwa pociągi. Pierwszy wyjeżdża o 6:11, drugi o 20:50.

- Mamy jeszcze kilka z przesiadką w Undermuende – dowiadujemy się w informacji. – Jadą zaledwie 10 minut dłużej. Wyjeżdżają z naszego miasta o 9.18, 11.33, 16.33 oraz 18.22. Biletów sprzedaje się naprawdę mnóstwo. Widać, że ludziom przypasowała niedawno wprowadzona oferta. Dzięki niej za przejazd płacimy zaledwie 10 Euro.

W Polsce suma przeliczana jest na złotówki. Wynosi niewiele ponad 40 złotych. Bilet jednorazowy uprawnia jedną osobę do przejazdu na trasie między Szczecinem (włącznie z komunikacją miejską) i Berlinem (włącznie z komunikacją miejską w jednym kierunku w obrębie Berlina AB).

Na relacji między lotniskiem Berlin Schönefeld i Szczecinem oraz między Poczdamem i Szczecinem bilet kosztuje 11,40 euro. Dzieci w wieku od 6 do 15 lat płacą 7,5 euro. Można wybrać tez bilet dzienny. Kosztuje 20 Euro, a 15 euro płacą dzieci. Uprawnia jedną osobę do przejazdu na trasie między Szczecinem (włącznie z komunikacją miejską) i Berlinem (włącznie z komunikacją miejską w obrębie Berlina AB).

W ramach biletu dziennego podróżny może odbyć jeden przejazd „tam” i jeden „z powrotem” (od godz. 0.00 do godz. 3 następnego dnia).

PKP zachęca też grupy

Podróżując w grupie, warto skorzystać z biletu Brandenburg-Berlin-Ticket: do 5 osób. Kosztuje 28 euro, ważny jest przez cały dzień na obszarze Berlina i Brandenburgii (z możliwością rozpoczęcia podróży już w Szczecinie).

Uprawnia do przejazdu max. 5 osób. Jest ważny jeden dzień od poniedziałku do piątku od godz. 9 do godz. 3 następnego dnia lub w weekendy oraz dni świąteczne od godz. 0.00 do godz. 3 następnego dnia.

Bilet jest ważny na przejazd do Szczecina tylko w relacji przez miasto Tantow. Nie jest ważny natomiast na trasie do Szczecina przez Pasewalk. Uprawnia także do korzystania z komunikacji miejskiej w Szczecinie.

Samochodem zapłacisz więcej

Obliczyliśmy ile trzeba zapłacić za podróż samochodem do Berlina. Dla przykładu wzięliśmy samochód z silnikiem 1,8 napędzany benzyną, zużywający 8 litrów paliwa na 100 kilometrów. Cena litra benzyny obecnie wynosi 5,15 złotych.

Odległość od Szczecina do centrum Berlina to 150 kilometrów. Za samo paliwo zapłacimy prawie 62 złote. Przed wyjazdem musimy pamiętać, że aby poruszać się po Berlinie trzeba mieć specjalną plakietkę uprawniającą do jazdy po stolicy Niemiec. Można ją zamówić przez stronę internetową plakietka-berlin.pl. Jej koszt wynosi 79 złotych.

Dla samochodów napędzanych olejem napędowym z pierwszą rejestracją przed 1 stycznia 1997 roku wydanie plakietki jest niemożliwe. Również samochody z silnikami benzynowymi zarejestrowane przed 1 stycznia 1993 roku nie mają co na nią liczyć.

Komentarze (19)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Media Regionalne Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Renek (gość)

Ja proponowałbym zorientować się czy ECOLINES jeżdzi ze Szczecina bo linie na prawdę godne polecenia bardzo dużo połączeń w odpowiednich cenach. No i oczywiście niebagatelny komfort.

Stefan (gość)

Niemiecka firma z Berlina do Szczecina wozi za 250euro. usługa przewozy indywidualne.
A Polska follow me ,getride czy johnny traveler za mniej niż połowę.

Marian (gość)

W Polsce jest za drogo w przeliczeniu na zarobki. To przeciez jest bardzo drogo jak na Polskie zarobki chrzanie taką wycieczke do Berlina za takie pieniądze niech sobie sami biznesmeni tymi autobusami i pociągami jezdzą. Polska przestała byc krajem dla Polaków koszty przejazdu Niemieckie a zarobki Polskie czyby tylko ludzie na lotnisko tymi trasami jezdzili bo Lufthansa jjest tańsza nniz Polski lot to ludzie lecąc do USA wolą z Berlina

Pokaż wszystkie (19)

Przeczytaj także

Najczęściej czytane

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.