Akcja MM Moje Miasto: Taka była nasza klasa

  • 2010-09-09, Aktualizacja: 2010-09-09 17:50

Przysyłajcie nam szkolne zdjęcia! Zdjęcie poniżej dokumentuje początki polskiego Szczecina.

28 czerwca 1946 roku odbyła się uroczystość zakończenia pierwszego powojennego roku szkolnego w Publicznej Szkole Powszechnej im. Bolesława Chrobrego, czyli obecnej Szkole Podstawowej nr 1 przy al. Piastów 12.

Władysław Sykuła, pierwszy kierownik szkoły wspominał ją jako wspaniałą i wzruszającą, grono pedagogiczne „tonęło w kwiatach”. Do dzisiejszego dnia dotrwało pieczołowicie przechowywane w szkolnej kronice zdjęcie. Zobacz zdjęcie w większym rozmiarzeZobacz wszystkie nadesłane zdjęcia | Nadeślij nowe!
Na fotografii z tamtych dni widać dzieci i nauczycieli. Rozpiętość wiekowa zasiadających w jednej ławce była duża. Niektórzy znali słabo nawet język polski. Dzieci były głodne, wynędzniałe, często półsieroty i sieroty z bagażem wojennych przeżyć.

Nasza redakcja zwraca się z apelem do tych, którzy rozpoznają siebie na zdjęciu, żeby podzielili się wspomnieniami o szkole, życiu w tamtych ciężkich czasach.
Zapraszamy do wspomnień także rodziny, bądź znajomych osób ze zdjęcia.

Zdjęcie z 1946 roku jest początkiem wspólnej zabawy. Jej pierwsza część dotyczy osób, które znajdują się na zdjęciu. Jeśli rozpoznajecie się na nim, jeśli rozpoznajecie kogoś ze swojej rodziny, znajomych dajcie nam znać!

Opowiedzcie, jak dalej potoczyły się losy tej osoby, wydobądźmy ich losy z zapomnienia! Do drugiej części zabawy zapraszamy absolwentów wszystkich szkół z terenu Szczecina. Nieważne, kiedy skończyłeś szkołę - przyjdź, przyślij zdjęcie i podziel się wspomnieniami!

Trzy pytania do red. Marka  Jaszczyńskiego, prowadzącego akcję


- W jaki sposób mogę dostarczyć zdjęcie ze swoich szkolnych lat?

- Zdjęcie można przesłać do nas mailem na adres:

mmszczecin@mediaregionalne.pl, przyjmujemy także zdjęcia do skanowania, wówczas prosimy o kontakt osobisty w siedzibie redakcji, bądź przesłanie odbitki na adres: „Moje Miasto”, Nowy Rynek 3, 71-875 Szczecin z dopiskiem „Taka była nasza klasa”. Koniecznie napisz, podaj kilka słów na temat roku wykonania zdjęcia, klasy, szkoły, kto na nim jest. Napisz też kilka słów od siebie, złóż pozdrowienia dawnym znajomym.


- Nie mam skanera, nie chciałbym też wysyłać jedynej odbitki zdjęcia, jak mogę wziąć udział w zabawie?

- Prosimy wówczas kontakt pod numerem 91 481 33 56. Nasz fotoreporter przyjdzie do Państwa i zrobi zdjęcie z pamiątkowej fotografii.

- Gdzie będą publikowane zdjęcia?

- Znajdą się na specjalnych stronach w papierowym wydaniu „MM”. Na stronie internetowej mmszczecin.pl powstanie także specjalny serwis, w który umieścimy Wasze zdjęcia.
Klasa VIII B, w 1970 roku, Szkoła Podstawowa Nr 43, która mieściła się w Szczecinie przy al. Wojska Polskiego 119. Szkoła ta powstała w 1958 roku a w 1974 roku została zamknięta. Są na nim zaczynając od lewej strony górnego rzędu: Tomek, Jarek, Wiesiek, Andrzej, Zdzisław, Włodek, Andrzej, Jacek, Artur, Roman, Waldek, Janusz. Następny: Kasia, Grażyna, Grażyna, Barbara, Jerzy, Jola, Jola, Barbara, Jadwiga, Ewa, Roman, Ewa, Renata, Elżbieta, Barbara. Siedzą: Julia, Marlena, Agnieszka, Maria, wychowawczyni p. L. Szafarska, Asia, Jola, Ania, Grażyna. Pozdrawiam, Jacek Bartkowiak
Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące nr 1, 1957 rok, matura już za nami, wtedy była to jeszcze żeńska szkoła. Na zdjęciu w drugim rzędzie dyrektor Rybarski, z czasów dyrektor Szczerskiej została prof. Dąbska, która uczyła fizyki (na zdjęciu w białym płaszczu). U góry prof. Janicka – polonistka.
Byłem uczniem Szkoły Podstawowej nr 45 w Szczecinie przy alei 3 Maja - klasy VII rok szkolny 1959/1960 wychowawcą klasy była ukochana Pani Psiorz (Janina?) natomiast dyrektorem szkoły pani Jurowa. Zdjęcie przedstawia wycieczkę klasową prawdopodobnie w okolice Puszczy Bukowej. Na odwrocie zdjęcia znajdują się podpisy koleżanek i kolegów z klasy oraz nauczycieli z pewnością było fajnie i wesoło, wspomnienia pozostały chociaż minęło 50 lat. Z tego miejsca pozdrawiam wszystkich ze zdjęcia życząc wszystkiego najlepszego. Piotr Gąsiorowski - siedzę w pierwszym rzędzie jako pierwszy z prawej
Technikum Przemysłu Spożywczego (kierunek przetwórstwo mięsne) w Zespole Szkół Gospodarczych przy ulicy Sowińskiego 3, 12 grudnia 1978 rok. Zdjęcie wykonano podczas wycieczki klasowej, niestety nie pamiętam miasta. Wychowawcą klasy był Bazyli Buriak. Serdeczne pozdrowienia od koleżanki Ani Podziemskiej (obecnie Maliszewskiej) dla całej mojej klasy i wychowawcy
Lata sześćdziesiąte. Szkoła Podstawowa nr 53 im. Fryderyka Chopina przy ulicy Budzysza Wosia na zdjęci jestem ja i moja pierwsza klasa. Widząc laurkę i prezenty sądzę, że jest to Dzień Nauczyciela. Pozdrawiam serdecznie redakcję. Melania Dobrowolska
Klasa VII b, czerwiec 1963 rok, Szkoła Podstawowa nr 42 przy ul. Grzymińskiej. Na zdjęciu są nauczyciele, którzy nas uczyli przez kilka lat, a to ostatni rok i pamiątkowe zdjecie. Bardzo milo wspominam nauczycieli i szkołę. Pozdrawiam wszystkich nauczycieli i uczniów "mojej" klasy! Wanda
Zdjęcie kl.8 c. Wykonane w Szkole Podstawowej Nr 16 w Szczecinie na ul.Chobolańskiej 20. W roku szkolnym 1975-1976. W dolnym rzędzie siedzą: Bogusia Pawlaczek, Teresa Król, Basia Filipowska, Mirka Szewczyk, wychowawczyni klasy Pani Urszula Karas, Pani Barbara Zamaro, Ewa Wirtel, Grażynka Wiśniewska. Rząd środkowy od lewej: Zenek Frankiewicz, Malgorzata Bindaszewska, Renata Sudol, Helenka Rybarczyk, Basia Galko, Dorota Ptak, Jadzia Dańczyk, Wiesia Stankiewicz, Jola Kozyra oraz panowie od lewej: Krzysiu Kopeć, blondynek (jedyna osoba której nie pamiętam), Piotrek Mamczyc, Piotrek Burbol, Krzysiu Dragon i Grzesiu Markiel. Pozdrawiam - Malgorzata Bindaszewska- Stasiak.
Klasa VI b, szkoła podstawowa Towarzystwa Przyjaciół Dzieci nr 4 przy Jana Styki 13 (obecnie VII LO) czerwiec 1954 roku. Na zdjęciu stoją w pierwszym rzędzie: Jola Wąsowska, Agata Wielopolska, Marysia Zastępowska, Jadzia Woltman, pani kierownik szkoły Helena Dżus, ja (Barbara Sass), Irka Helement, Teresa Kowalik. Na samej górze pierwszy z lewej: Krzysiek Korzeniowski.
Klasa III c, Szkoła Podstawowa nr 6 w Szczecinie, 1956 rok
Klasa I b rok szkolny 1956/1957 ze Szkoły Podstawowej Nr 37, która mieściła się przy ul. Felczaka. Nazywam się Andrzej Kujawski mieszkam nadal w Szczecinie i przeczytałem w gazecie MM o waszej Akcji " Taka była nasza klasa". Przesyłam moje zdjęcie, wychowawczyni nazywała się Alicja Zadęcka. Cieszę się że ktoś zajął się "miłymi wspomnieniami" z przed wielu lat. Pozdrawiam całą redakcję. Andrzej
VI klasa, rok szkolny 1951/52, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Chrobrego. W drugim rzędzie, druga z lewej, to ja Wicia Masacz Zarzycka z ukochaną wychowawczynią  panią Ireną Grzesiecką – Cieślukiewicz. Na zdjęciu m.in. Basia Pacyna, Ewa Koper, Ela Bachulska, Gieniu Lis, Bolek Kołodziej, Roman Olszewski, Romek Maksymowicz, Ela Kilpert.
Reprodukcja Adam Słomski
Szkoła towarzystwa Przyjaciół Dzieci  nr 6 przy ulicy Wilsona, obecna ulica Niemierzyńska, 1952 rok
Na zdjęciu jest klasa druga. Wychowawca klasy była p. Zawiślak. Zdjęcie udostępnił pan Aleksander Resól, który przekazał nam także listę nazwisk. Na zdjęciu rozpoznał Teresę i Zbigniewa Novikow, Stasia Adamczaka, Michała Kasprzaka, Jadwigę Grubich, Irenę Kostrzewę, ??? Kraskę, Julka Matyjasa, Jerzego Górskiego, Jurka Wesołowskiego, Lucjana Tworzydło, Roberta Osiewicza (zmarł w 2010 roku), ??? Waroszyłę, ??? Woźniak, Leopolda Dietricha, braci Wrzosków, Jana Matysiaka, ??? Kamieńska, ??? Romanowska.
Fot. Reprodukcja Adam Słomski
To jest zdjęcie klasy II "b"- rok 1957.Szkoła podstawowa nr 14. Dziś jest nowa 14-tka, również przy ul. Strzałowskiej ( na górze, przy ulicy Strzałowskiej). Z nauczycielką P. Ziaja. Podoba mi się ten cykl " nasza klasa". Można powspominać, zobaczyć jaka była " moda szkolna". Pozdrawiam. Wanda
Z tych czasów zapamiętałem tylko nazwisko wychowawczyni, pani Wacławy Szczot. Być może koleżanka z pierwszej ławki, w okularach nosi nazwisko Guzik – Guziak? Akcja mi się bardzo podoba, to dobra okazja do wspomnień, pozdrawiam. Janusz Tarasiewicz ze Śródmieścia.
Fot. Archiwum
Szkoła Podstawowa nr 48, klasa VIII A, 1975 rok
Gorące pozdrowienia od koleżanki Ani Podziemskiej (obecnie Maliszewskiej)
dla wszystkich koleżanek i kolegów z klasy oraz dla naszej ukochanej wychowawczyni pani Bućko. Reprodukcja Adam Słomski
Klasy piąte SP Nr 1 przy Al Piastów 12 na wycieczce w Krakowie 1958 rok
Pozdrowienia dla redakcji, niestety ze względu na upływ czasu (było to ponad 50 lat temu) nie przypominam sobie nazwisk kolegów i koleżanek, niemniej pozdrawiam wszystkich, którzy się na tej fotografii rozpoznają.
Dorota Silecka
Fot. Archiwum
Szkoła Podstawowa nr 27, klasa VI A, 1960 rok
Chciałbym dołożyć swoje zdjęcie do kolekcji. Od dnia zrobienia tego zdjęcia upłynęło  pół wieku. Niewiele więc w pamięci pozostało. Może ktoś z fotografii sobie więcej przypomni?
Pod kwiatem stoi wychowawca naszej klasy- p.Kozera (imienia nie pamiętam).w ostatniej ławce w rogu klasy siedzi Irek Stawiarz, ławka wyżej po przekątnej ja czyli Stanisław Partyka a obok mnie koleżanka Kępa albo Kępka. Na pierwszym planie w trzeciej ławce obok blondynki siedzi Basia Grzybowska. Reszta klasy rozpływa się w gęstej mgle czasu. Pozdrawiam!
Fot. Archiwum
Klasa  VI, rocznik 1950/51, Szkoła Podstawowa nr 15 przy ulicy Wielkopolskiej. To ostatnie spotkanie klasy na placu Grunwaldzkim przed likwidacją szkoły. Na dole drugi z torbą na ramieniu  to Wiesio Maniak, nasz olimpijczyk. Wszystkich porzucono po kilku szkołach, część kończyła VII klasę w Szkole Podstawowej nr 2.
Reprodukcja Adam Słomski    
SP nr 34, klasa VII d, 1965 rok
Pozdrawiam wszystkich z mojej klasy !!!! A w szczególności "naszą Panią" - Leokadię Dudż. Była to szkoła podstawowa nr 34, im. Broniewskiego, mieściła się przy ul. Małkowskiego 12. Bardzo mile wspominam te szczenięce lata , ale niestety straciłem kontakt ze wszystkimi. Może ktoś się odezwie na "Naszej Klasie" . Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam wszystkich z moje klasy , oraz całą redakcję MM. Lucjan Steinke.
Fot. Archiwum Prywatne
Kolonie letnie w Wiślicy nad Zalewem Szczecińskim, lata sześćdziesiąte. Pracowałam  wówczas w dzielnicowej radzie narodowej w Dąbiu, w czasie urlopu byłam opiekunką dzieci na koloniach. Bardzo się wówczas denerwowałam, byłam zatroskana o bezpieczeństwo dzieci. Melania Dobrowolska.
Reprodukcja Adam Słomski

Komunia Święta w Kościele Św. Zbawiciela przy ulicy Słowackiego, 1953 rok
Zdjęcie wykonano 25 maja 1953 roku na tle dawnego przedszkola, od strony ulicy Barnima. – Są to koledzy z mojej klasy oraz ze szkoły Towarzystwa Przyjaciół Dzieci nr 6 – mówi Aleksander Resól z Dąbia. - Nazwisk księży nie pamiętam, być może wśród nich jest ksiądz Nowicki. Reprodukcja Adam Słomski

LO nr 1, klasa IV b, 1973 rok
Zdjęcie wykonano 22 lutego 1973 roku podczas studniówki w Domu Kolejarza. Serdeczne pozdrowienia od kolegi z klasy Andrzeja Maliszewskiego dla całej klasy i wychowawczyni.

Thomas Chrystou, nauczyciel wychowania fizycznego z Pomorzan.
Zdjęcie klasowe z Liceum na Pomorzanach. Szkoła „Błękitna”, klasa o profilu sportowym. Początek lat 90–tych. - Do tej pory utrzymuję kontakt z jednym kolegą – Arturem – mówi pan Tomek. – Bardzo miło wspominam te czasy.

Szkoła podstawowa nr 40, pierwsza klasa, 1984 rok. Na zdjęciu drugi z prawej Piotr Handorf.


Klasa I c Państwowego Gimnazjum i Liceum Administracyjno – Handlowego, zdjęcie zrobiono 23 czerwca 1950 roku, Na zdjęciu rozpoznaję naszą wychowawczynię panią Bożenę Matyję. Jestem na zdjęciu z prawej, można mnie rozpoznać po charakterystycznym kołnierzu.


Klasa V e Technikum Mechaniczno – Elektrycznego dla pracujących, 1968 rok. Po maturze z dyplomami technika, na zdjęciu brakuje gospodarza klasy Edwarda Figasa – był wówczas na własnym ślubie. Fotografię wykonał Tadek Kaliński. Pozdrawiam wszystkich kolegów i czekam na kontakt Józef Chwiałkowski, mój numer telefonu 605 532 857. Na zdjęciu stoję drugi z prawej.

Klasa III b Technikum Handlowego zgromadziliśmy się z okazji nabożeństwa przed maturą, było to 10 maja1953 roku. Miejsce: kościół Św. Józefa na Pomorzanach. Rozpoznaję na zdjęciu księdza Janasa. Zdjęcie ze zbiorów Zenona Ćwiertni.


Tablo z okazji zakończenia nauki w Technikum Budowy Okrętów i Energetyki, 1952 rok. Jan Łącik, który jest jednym z absolwentów, w chwili wykonania zdjęcia miał 22 lata.

Klasa VII, Szkoła Podstawowa nr 20, 1955 rok. Stoję na zdjęciu czwarty z lewej, z założonymi rękami. Pozdrawiam wszystkich uczestników akcji Horst Handorf.
Komentarze (6)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Media Regionalne Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Krzysztof Cytryniak (gość)

SP nr 1 z Al.Piastów 12 , wycieczka do Krakowa w 1958 roku. jestem w stanie podać ok 70% nazwisk kolegów z publikowanego zdjęcia.

niezadowolona (gość)

Nie wszystkie. To chyba jednak nie wszystkie przesłane zdjęcia. W gazetce MM Moje Miasto widziałam ich więcej. I chociaż piszecie, że wszystkie zdjęcia będziecie publikować na www.mmszczecin.pl, chyba jednak redakcji nie chce się uzupełniać zbioru.

Tomek Kuczyński

przedszkolak, evesor. Więcej o konkursie Żywe Miasto znajdziecie tutaj: http://www.mmszczecin.pl/35891/2010/9/14/zywe-miasto-reaktywacja-po-wakacjach-glosujemy?category=news

Pozdrawiam! :-)

Pokaż wszystkie (6)

Przeczytaj także

Najczęściej czytane

Witryna korzysta z plików cookies oraz informacji zapisywanych i odczytywanych z localStorage, aby dopasować interesujące treści oraz reklamy. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki, w szczególności w zakresie cookies, oznacza, że pliki będą umieszczane na urządzeniu końcowym. Możesz zmienić ustawienia przechowywania i dostępu do cookies i localStorage używając ustawień przeglądarki lub używanego urządzenia. Szczegóły w Polityce Prywatności.

Zamknij