*
Dodane 2013-11-03 12.33 , komentarzy 18

Abonament rtv. Płacz i płać. Poczta upomina się o zaległe pieniądze

Kategorie: Wiadomości Tagi:

Poczta Polska dopomina się o zapłatę abonamentu radiowotelewizyjnego. Dla niektórych osób wyłuskania 1500 złotych po kilku latach niepłacenia to spory problem. Można jednak wystąpić o raty.

Poczta Polska dopomina się o zapłatę abonamentu ...

Poczta Polska nie musi nformować abonent...

Autor: Sebastian Wołosz

Nasz Czytelnik otrzymał wezwanie do zapłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego na niebagatelną sumę jak dla niego – 1 550 złotych.

– Faktycznie moja wina, ale pamiętam jak premier Donald Tusk sam nawoływał do tego, żeby nie płacić haraczu, teraz po pięciu latach dostałem upomnienie – mówi pan Andrzej ze Szczecina.

Nie jest odosobniony w niepłaceniu. Z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że abonamentu nie płaci ponad 2,5 mln osób. Średnio zaległość na jednego abonenta wynosi 711,56 zł. Pan Andrzej nie jest w stanie jednorazowo zapłacić podanej sumy. Zastanawia się, czy nie można rozłożyć jej na raty. Okazuje się, że tak. Poczta Polska tłumaczy, że w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych oraz odsetki za zwłokę w ich uiszczaniu. W jakich sytuacjach można się starać o umorzenie sumy? Dowiedzieliśmy się, że jest to choroba, a także fatalny stan finansów. Ale jak usłyszeliśmy każdy przypadek losowy jest rozpatrywany indywidualnie.

– Wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości z tytułu abonamentu można skierować do Biura KRRiT na adres: Departamentu Budżetu i Finansów, Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa. Wniosek powinien zawierać imię i nazwisko oraz adres abonenta, indywidualny numer identyfikacyjny, okres oraz kwotę zadłużenia, uzasadnienie – tłumaczy Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej S.A.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, Poczta Polska nie ma obowiązku dodatkowego informowania abonentów o konieczności uregulowania brakujących opłat rtv.

– Dlatego sukcesywnie wysyłane są informacje do abonentów o stanie zaległości w opłatach rtv. W przypadku braku opłat abonent otrzymuje zawiadomienie w celu zmobilizowania do uiszczania opłat, kolejnym krokiem może być upomnienie – mówi rzecznik. – W ostateczności sprawa może trafić do Urzędu Skarbowego, w celu egzekucji zobowiązania.

Kwota egzekwowanego zadłużenia zależy od okresu, za jaki abonent zalega z opłatami za abonament rtv.



Czekają pięć lat

Zgodnie z art. 7 ust 4 Ustawy o opłatach abonamentowych, w przypadku opóźnienia w uiszczaniu opłaty abonamentowej naliczane są odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych. Zaległości przedawniają się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności.



X

Miejsce
w rankingu
Redakcja MM

E-mail: mmszczecin@mediaregionalne.pl Tel.: 91 481 33 00 Adres: ul. Nowy Rynek 3

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

toniestetyja Gość
~toniestetyja
... 2013-11-03 12.40

Wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty jest w pewnym sensie przyznaniem się do odbiornika i będziemy zmuszeni już zawsze płacić. Bez radia i telewizji przeładowanej reklamami i otępiającymi programami można żyć.

lepszy cfaniak Gość
~lepszy cfaniak
a wystarczy te wezwanie poprostu OLAĆ ciepłym...... 2013-11-03 13.37

i co mi zrobią ? absolutnie nic , to jest tylko i wyłącznie straszenie mające na celu jak najwięcej jeleni ustrzelic

motyl Gość
~motyl
nie bende im płacił !!! 2013-11-03 15.22

a co jezeli nie ogladam TVP ani nie słucham polskiego radia? i płace juz kablówke

Janosik Gość
~Janosik
Jednocześnie należy poinformować uczciwie 2013-11-03 15.52

droga REDAKCJO, że w obecnej chwili posiadanie starego typu telewizora i dołączonego dekodera (DVB-T, CP, NC+) nie obliguje zgodnie z ustawą do płacenia haraczu dla (nie)rządu. Taki TV nie jest gotowy do natychmiastowego odbioru sygnału TV.

Szkoda że pisząc taki atrykuł piszecie tylko patrząc od strony łupieżców, a nie bierzecie strony łupionych.

aga Gość
~aga
Bezrobotni nie muszą płacić 2013-11-03 15.57

o tym również "zapomnieliście".

Aga Gość
~Aga
...a osoba o której wspomina tekst 2013-11-03 16.09

po prostu przestała płacić po tym jak usłyszała wypowiedź Tuska o niepłaceniu. Wcześniej płaciła, a fakt zaprzestania płacenia oczywiście nie powoduje skreślenia z pocztowej ewidencji i egzekucja należności to tylko kwestia czasu. Jeśli dopiero teraz poczta się upomniała to i tak długo to trwało.

Żeby naprawdę wykręcić się od płacenia trzeba sprawić by opłata przestała być wymagalna. Najskuteczniejszym sposobem jest śmierć osoby na którą zarejestrowany był "fakt posiadania odbiornika" :) To brzmi jak ponury żart ale to prawda. Przykład - abonament RTV był przez wiele lat opłacany "na dziadka" lub "na babcię". W międzyczasie babcia lub dziadek podarowali lokal bądź dom innej osobie. A jeszcze później dziadkowi się zmarło.

W tym momencie w "systemie" powstaje luka i DOPÓKI osoby które przejęły lokal bądź dom po zmarłym SAME nie zaczną płacić, nie będą figurowały w ewidencji pocztowej i jeśli zachowają przytomność umysłu - to znaczy nie będą instalować anteny na dachu lub za oknem oraz nie będą wpuszczały na próg listonosza - płacić nie będą musiały.

house Gość
~house
Emeryci 2013-11-03 16.12

też nie musza płacić ( z pierwszą grupą ).

Adam Gość
~Adam
Doładowanie telefonu 2013-11-03 16.30

Cześć Wszystkim

Znalazłem nową stronke z doładowaniami telefonu za-darmo.
Pamiętajcie tylko jeden numer = jedno doładowania.

LINK - http://tiny.pl/qgfg1

anty-doładowanie Gość
~anty-doładowanie
na GWnie cię zbanowali 2013-11-03 16.35

Teraz będziesz robił syf tutaj?

Dochodzisz do progu, przy którym możesz sobie doładować i.... krach! Mail od admina, ze złamałeś regulamin w tym i tym punkcje ;-)

Janosik Gość
~Janosik
@Aga 2013-11-03 19.24

Antena sobie może być jeśli jest stary TV (bez dekodera MPEG-4) i np. dekoder w osobnej skrzynce. Wówczas NIE MUSISZ rejestrować odbiornika, bo nim nie jest :)

LUDZIE MYŚLCIE - TO NIE BOLI!

Aga Gość
~Aga
No właśnie - myślę 2013-11-03 20.32

Sprytnie to sobie wykombinowałeś, ja też tak kiedyś myślałam, że przecież stary analogowy (choćby i LED czy plazma, analogi sprzedawane były mniej więcej do 2007 roku) nie umożliwia odbioru sam z siebie.

Ale weź poprawkę z jaką instytucją masz tu do czynienia. Poczta Polska. POCZTA. Oraz z komornikiem. Oni zawsze "mają rację". Czy mi się zdaje czy nigdy nie miałeś do czynienia "w praktyce" z postępowaniem egzekucyjnym i komornikiem? Choćby nie wiem jak niesłuszne było postępowanie komornicze, ty zawsze musisz komornika podać do sądu by odzyskać to co już ci zajął. Nigdy ci nie odda z grzeczności czy z uprzejmości nawet gdy twoja racja będzie ewidentna. Z nimi jest trochę tak w tym porzekadle o złodzieju - "jak cię złapią za rękę przy kradzieży to mów że to nie twoja ręka".

Dziękuję za uwagę.

jackobs   *org Gość
~jackobs *org
j 2013-11-03 21.27

Niech najpierw sprawdzą ile jest zarejestrowanych bezrobotnych i innych ustawowo zwolnionych.Ta liczba wciąż rośnie dlatego spadają im wpływy.Taka rzeczywistość .Podobno Gierek miał lepszy wgląd w sytuację rządzonego przez siebie kraju niż dzisiejszy wysoce zinformatyzowani rządzący.Do gnoju z nimi.Tak kiedyś sami krzyczeli pod Belwederem Gierkowi.Krzyczeć to umie karzdy imbecyl!

404 error 404 error
Od czasu wyłącznie analogu 2013-11-03 22.58

Każdy TV który nie posiada wbudowanego tunera mpeg-4 po wyłączeniu analogowego sygnału nie spełnia wymagań które są wpisane w ustawę abonamentową. Od tego dnia każdy właściciel (płacący abo) takiego sprzętu powinien udać się na pocztę i wyrejestrować odbiornik pozostaje mu tylko opłat abo za radio o ile posiada.
Niestety Polska to taki dziwny kraj jak mawiał Zulu Gula i to obywatel musi martwić się sam o siebie. Państwo w jednym jest tylko dobre - w ściąganiu coraz większej kasy na swoje (polityków) widzimisię i zabawy.

Morfeusz Morfeusz
Zlikwidować... 2013-11-04 09.56

Zlikwidować/sprzedać Telewizję Publiczną ;)

~gość Gość
~~gość
Kodowanie PublicznejTV 2013-11-04 12.32

Proponuję tym mądralom zakodować telewizję publiczną (i tak nic nie stracę, bo jest cienka). A kto chce oglądać ten chłam niech mu TVP sprzedaje dekoder i niech tylko Ci użytkownicy płacą, którzy korzystają z ich super programów.

aidzpanwhuj Gość
~aidzpanwhuj
złodzieje 2013-12-10 11.55

złodzieje ku*wa jego mac, przyszło mi wezwanie z urzędu skarbowego (bez żadnego upomnienia, w takim celu, żebym nie miał szans na odwołanie się od tego poprzez wniosek i rozłożenie zadłużenia na raty). Nie dość że nie oglądałem tego ścierwa to jeszcze mam im płacić ponad 1,500 zł, ludzie co za rządy, sam Tusk nawoływał jeszcze, żeby nie płacić tego haraczu na rzecz telewizji publicznej, a tu masz. Jeszcze przed samymi świętami. Dzięki kuchwa. I żyj tu w takim "państwie".

Vitek Gość
~Vitek
Abonament RTV 2013-12-12 13.14

Ja też dostałem z urzędu skarbowego prezent na święta o zajętej pensji za zaległy abonament RTV. Kwota razem z dodatkami 1700 złotych.TO JEST PREZENT NA ŚWIETA.

Endriu Gość
~Endriu
Poczta Antypolska 2013-12-13 13.13

Ja również dostałem dzisiaj z urzędu skarbowego info o zagarnięciu z pensji 1700 zł, Ja mam pytanie podstawowe- ZA JAKI H.. MAM PŁACIĆ POŚREDNIKOWI TJ. PP OPŁATĘ ZA ABONAMEN! !?? CZY POCZTA DAJE MI JAKIŚ SYGNAŁ, PRZESYŁ KANAŁÓW TV? Dlaczego nigdzie nie ma udostępnionego bezpośredniego konta na opłaty abonamentu do KRRiT? Chciałbym wszystkim uzmysłowić, którzy otrzymali taki "prezent" na święta lub otrzymają go póżniej, że zawdzięczają to tylko zasr... poczcie polskiej. Nawołuję aby bojkotować ich na każdym kroku, nie dać im zarabiać,korzystać z innych instytucji, zlewać totalnie!