*
Dodane 2013-05-08 07.01 , komentarzy 34

Opłaty za śmieci w Szczecinie: Podwyżka o 100 proc. dla mieszkańców domów jednorodzinnych?

Mieszkańcy domów jednorodzinnych skarżą się na ryczałt za śmieci. - Zapłacimy sto procent więcej - skarżą się. I chcą wprowadzenia dodatkowej metody.

Opłaty za śmieci w Szczecin - kolejne kontrowersjeOpłaty za śmieci w Szczecin - kolejne kontrowersje

Opłaty za śmieci w Szczecin - kolejne ko...

Autor: Archiwum

Mariusz Parkitny
mariusz.parkitny@mediaregionalne.pl


Chodzi głównie o właścicieli domów jednorodzinny mieszkających samotnie, emerytów, rencistów. Do tej pory za wywóz śmieci płacili niewiele. Ok. 30 zł miesięcznie. Od 1 lipca zapłacą ryczałt 57 zł miesięcznie, czyli 684 zł rocznie (pod warunkiem, że zadeklarują segregację). Taką decyzję na ostatniej sesji podjęli radni miasta.

Do naszej redakcji napływają listy od oburzonych właścicieli. Należą do nich państwo Bajurny z Pogodna. Oboje mieszkają w poniemieckim szeregowcu. Mąż pani Małgorzaty jest inwalidą I grupy. Teraz za wywóz śmieci płacą miesięcznie 36,11 zł, czyli 433,32 zł rocznie.

- Prowadzimy oszczędny tryb życia, pieniądze wydajemy głównie na leki. Śmieci mamy niewiele. Zapełniamy jedną trzecią 80-litrowego kubła. Taka podwyżka to dla nas ogromny wydatek. Dlaczego nie możemy płacić tak jak inni mieszkańcy, czyli od zużycia wody - mówi pani Małgorzata.

Zgodnie z nowymi zasadami mieszkańcy nieruchomości wielolokalowych (np. w blokach) będą płacić za śmieci w zależności od zużycia wody.

- Kto zdecydował, że ryczałt ma wynieść akurat 57 zł, a nie np. 40 lub 60 - pytana nasza Czytelniczka. Razem z mężem skargę w tej sprawie napisała tez do prezydenta Szczecina.

Według miejskich urzędników szans na korzystniejsze rozwiązanie na razie nie ma. Prawo nie zezwala na "mieszanie" ryczałtu z metodą od wody w ramach danej grupy właścicieli nieruchomości.

- Nie ma takiej możliwości. Ale gdy z czasem okaże się, że koszty systemu są niższe niż zakładaliśmy być może będzie szansa na obniżenie stawek - mówi Tomasz Klek ze szczecińskiego magistratu.

Być może stanie się to po 2015r., gdy w Szczeicnie ruszy spalarnia śmieci.

- Jest taka szansa. Wszystko będzie zależała jak cena przyjęcia odpadów w spalarni będzie wyglądała w relacji z cenami w innych instalacjach, do których odpady są przekazywane. Gmina jako właściciel Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów w pewnym zakresie będzie miał wpływ na kształtowanie się tej ceny. Jednak nie w pełnym. Bo część ceny będzie zależna od wysokości opłat za środowisko, które instalacje odprowadzają do Urzędu Marszałkowskiego - tłumaczy Paweł Adamczyk, wiceszef wydziału gospodarki komunalnej urzędu Miejskiego w Szczecinie.

Według niego ryczał 57 zł (dla segregacji) i 85 zł (gdy nie zadeklarujemy selektywnej zbiórki odpadów) to rozsądny kompromis

- Przyjęcie tego rozwiązania eliminuje ryzyko niewspółmiernego wzrostu wysokości opłaty za śmieci od 1 lipca br. na skutek zużycia wody do celów innych niż socjalno bytowe. A właśnie używanie wody do pielęgnacji przydomowych ogrodów było najczęściej podnoszonym argumentem w dyskusjach nad dotychczas przyjętymi w Szczecinie rozwiązaniami - wyjaśnia.

Zgodnie z prawem gdyby w domkach jednorodzinnych obowiązywała metoda od zużycia wody, do rachunku trzeba byłoby doliczyć także ilość wody zużytej do podlewania przydomowych ogrodów. A wtedy cena mogłaby okazać się jeszcze wyższa.

- A ustawa nie zezwoliła nam na odliczenie od opłaty za śmieci ilości zużytej wody do podlewania ogrodów - dodaje dyr. Adamczyk.

Według miejskich urzędników na razie nie można oszacować, ilu mieszkańców dotkną podwyżki opłat za śmieci.

>>> Szczecin: radni uchwalili nowe stawki za śmieci




X

Miejsce
w rankingu
Redakcja MM

E-mail: mmszczecin@ mediaregionalne.pl Tel.: 91 481 33 00 Adres: ul. Nowy Rynek 3

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

HALL Gość
~HALL
Opłata 2013-05-08 07.19

Ja również mieszkam na Pogodnie i do tej pory za 120 litrowy kubeł płaciłem do 50 zł/m. Teraz mam płacić 57 zł i dla mnie to niewielka podwyżka zwłaszcza, że rozliczenie wg zużycia wody byłoby zupełnie niekorzystne (4 osobowa rodzina w tym 2 dzieci).

mik Gość
~mik
A ja wiem... 2013-05-08 07.26

"Według miejskich urzędników na razie nie można oszacować, ilu mieszkańców dotkną podwyżki opłat za śmieci. " A ja wiem ilu dotkną - WSZYSTKICH !!!

jan.farurej@wp.pl Gość
~jan.farurej@wp.pl
tu nie chodzi... 2013-05-08 07.34

Tu problem nie leży w metodzie rozliczania tylko w tym, że psuje się coś co funkcjonowało - była wolna konkurencja i można było wybrać sobie odbiorcę śmieci - a wstawia się monopol który będzie tylko podwyższał opłaty. Już samo określenie "Ale gdy z czasem okaże się, że koszty systemu są niższe niż zakładaliśmy być może będzie szansa na obniżenie stawek" - "może będzie szansa" czyli nie będzie bo ani miasto ani marszałek nie są za obniżeniem stawek bo różnica między ceną odbiorcy a stawką za śmieci zasilają ich budżety.

kocurrek Gość
~kocurrek
sam Krzystek bierze z Remondisu 100 tysięcy rocznie 2013-05-08 08.36

czyli jak nie kijem to pałką: jeśli Remondis będzie zarabiał to Krzystek podniesie sobie pensję, a jeśli miasto - to Krzystek da sobie premię... albo postawi kolejny wodotrysk...

średni Gość
~średni
??? 2013-05-08 08.39

Czy kiedykolwiek jakakolwiek opłata spadła? Co pan Klek za przeproszeniem pieprzy? Będzie drożej i już. Wprowadzenie ryczałtu dla części obywateli to kolejny przykład niesprawiedliwości całego tego chorego śmieciowego systemu. Teraz mieszkaniec bloku w dużej liczbie przypadków zapłaci więcej niż mieszkaniec domu jednorodzinnego nie mówiąc o różnicy w ilości generowanych odpadów generowanych min. przy pielęgnacji przydomowych ogródków oraz ogólnego utrzymania nieruchomości.

ter Gość
~ter
do domkowiczów 2013-05-08 09.04

śmieci i tak wywozicie do lasu albo podrzucacie do osiedlowych koszy, uważacie się za lepszych od innych a tak naprawdę jesteście zwykłymi gburami, stać na domek to i na wywóz śmieci

q Gość
~q
śmieci 2013-05-08 09.05

Bardzo mnie dziwi, dlaczego nasze państwo nie skorzysta z doświadczeń innych krajów, np w Szwajcarii nie płaci się za śmieci tylko kupuje się specjalne oznakowane worki na śmieci. Cena worków pokrywa koszt wywozu śmieci i nie wolno wyrzucać śmieci w innych workach, gdyż można zapłacić karę i oczywiście nie zostaną wywiezione. Mogę się domyślać, że mieszkańcy będą kombinować, ale przecież cały czas to robią, jak pozbyć się śmieci i np wywożą je do lasu albo na dzikie wysypiska. My Polacy nie jesteśmy uczciwi, lubimy tylko narzekać i żądać, ale może zacznijmy od siebie wymagać i zachowywać się ok

miejski tropiciel Gość
~miejski tropiciel
@ter 2013-05-08 09.44

Po przeczytaniu twoich wypocin, stwierdzam jedno - jesteś zwykłym doopkiem..

miejski tropiciel Gość
~miejski tropiciel
Coś mi się matematyka nie zgadza... 2013-05-08 09.57

Ja za pojemnik 110 litrowy ( a jest to mały pojemnik ) płacę średnio za miesiąc 50 zł. Pani Małgorzata , tak jak napisała płaci ok 30 zł i zapełnia go w 1/3. Pytanie brzmi - czy Pani Małgorzata ma podstawione " wiaderko" do śmieci. bo za taką cenę można mieć, patrząc optymistycznie pojemnik ok 60 litrowy, którego żadna firma nie ma w ofercie. Zapełniając go w 1/3 wychodzi tygodniowo ok 20 litrów śmieci czyli dwa wiaderka... Jest to raczej niemożliwe aby raz na 3-4 dni wyrzucać śmieci... Liczenie opłaty za wywóz śmieci licząc od pojemnika jest bardzo sprawiedliwe ( liczenie od zużycia wody pominę milczeniem). Inna sprawą jest stawka za pojemnik. Kwota 57 nie jest kwotą wysoką i myślę, że dla większości " domkowiczów" sprawiedliwą.

ja Gość
~ja
pomijam milczeniem liczenie od wody 2013-05-08 10.16

popieram ~ter
a ten tekst mi się podoba zwłaszcza "BYĆ MOŻE" (pomijam literówkę)
CENY SPADNĄ cyt.:"Być może stanie się to po 2015r., gdy w Szczeicnie ruszy spalarnia śmieci."

kochani ceny nawet po 2015 nie spadną

qwerty Gość
~qwerty
~miejski tropiciel 2013-05-08 10.47

a co prawda w oczy kole?? zapraszam na bukowe gdzie milionerzy pod osłoną nocy podrzucają swoimi wypasionymi jeepami wory śmieci do śmietników...

miejski tropiciel Gość
~miejski tropiciel
@qwerty 2013-05-08 11.11

Co ma piernik do wiatraka?...Mówimy o rozwiązaniach prawnych i finansowych a nie o tym czy w społeczeństwie są cwaniaki czy też nie. Podrzucanie śmieci innemu, wcale nie jest domeną ludzi bogatych - wręcz przeciwnie. Osoba, która ma " wypasionego" jeepa, bez problemu zapłaci dodatkowo 30 zł miesięcznie za większy pojemnik... Gorzej z osobą biedną... A tak na marginesie, jeśli mielibyśmy się przerzucać argumentami co robią ci z bloków , a co robią ci z domków, to wierz mi , że blokowiska poległyby na całej linii.

ter Gość
~ter
do tropiciela 2013-05-08 11.16

człeku ten proceder obserwuje od lat i gonie takich typków, są to ludzie mieszkający w domkach więc nie piernicz głupot i nie ubliżaj ludziom

KompoT Gość
~KompoT
i tak beda ludzie beda nielegalnie wyrzucac smieci 2013-05-08 11.38

sadzilem ze po zmianie ustawy i przejeciu przez gminy smieci, co nie wystawie do wyrzucenie kolo bubla to zostanie zabrane a cos ie okazalo dla firm wyworzacych wiele sie nie zmieni bo one beda mialy placone za wywiezienie od kubla a nie od posesji. Zapytalem sie w firmie czy jak bede mial extra worki ze smiecmi obok kubla to czy po 1 lipca mi zabiora. Odp byla ze nie bo gmina bedzie sie z firma rozliczac tylko co do kubla. A z ciekawostek dowiedzialem sie ze kubly bede chipowane, ma to niby unikanac ominiecia kubla przez smieciarke itp.
A druga sprawa dotyczy wielkosci kubla na posesjach zamieszkalych po 1 lipca. bo jak bedize ryczalt powiedzmy to kto bedzie decydowal o wielkosci kubla np Kowalski ma teraz 240l a sasiad ma 120l a po 1 lipca beda rownie rozliczani ryczaltem, co sie dowiedzialem ze kubly zostana takie jakie mieli przed 1 lipca. Wiec czym predzej trzeba wymienaic na wieksze kubly bo jak juz mam placic ryczalt to chce miec mozliwosc jak najwiekszej ilosci smieci wyrzucic.

Nika Gość
~Nika
do ter 2013-05-08 11.41

najwyraźniej nie możesz przeżyć tego, że nie stać Cię na domek... Twierdzisz że nie wolno ubliżać ludziom z blokowisk, ale tych z domków należy wrzucić do jednego wora i jechać po nich jak po łysej kobyle? Jesteś całkiem zabawny w tym swoim zacietrzewieniu człeka z azbestowego bloku :)

Obrażona Gość
~Obrażona
podwyżka z 85zł na 114zł !!!!!!!!!! 2013-05-08 11.47

U mnie w domku jednorodzinnym wychodzi na to, że będę płacić ok. 30zł więcej (przy co dwumiesięcznym rachunku). To ja już wolę dalej wwalać wszystkie śmieci do kubła i płacić mniej, niż mam się bawić w segregację i płacić więcej o 30 zł!!!! No jaki to ma sens? Więcej roboty i trzeba więcej płacić!
P.S. czy kiedykolwiek była czegoś obniżka? Taaa, jasne już to widzę, w tym 2015 będziemy płacić jeszcze więcej. Heheh a jak spalarnia nie ruszy w 2015, to co jeszcze bardziej podniosą ceny śmieci?

jakiza Gość
~jakiza
@KompoT 2013-05-08 11.52

Chyba nie do końca rozumiesz co po 1.07 ma oznaczać sformułowanie "worki koło kubła". Te worki mają służyć POSEGREGOWANYM odpadom: w zielonym szkło, w niebieskim papier, a w żółtym tworzywa sztuczne i będą wywożone co 2 tygodnie (a kubeł z pozostałymi śmieciami jak do tej pory co tydzień) Z Twojego wywodu wynika, że chciałbyś obstawić kubeł worami ze śmieciami, które Ci się nie zmieściły do kubła i oczekiwać że zostaną za każdym razem zabrane. Niestety ale tak nie będzie :)

jakiza Gość
~jakiza
@obrażona 2013-05-08 11.58

A jak Ty masz zamiar płacić mniej bez segregowania odpadów??? Za segregowane odpady: 57zł x 2 m-ce, a za niesegregowane 85zł x 2 m-ce.

KompoT Gość
~KompoT
@jakiza 2013-05-08 12.14

Nie mialem na mysli segregownaia , bo sam segreguje oddzielnie i jest za tym jak najabrdzije, ale sadzilem ze jak wejdzie ustawa a ma na celu usprawnienie wywozow smieci i tym bardziej kiedy bedziemy placic od zauzycia wody czyli kazdy bedzie placil inna stawke to idac tym tokiem rozumownaia rozna ilosc smieci. Ustawa regeluje iz kazdy bedzie musial placic za smieci (co na dzien dzisiejszy jest duzo liczba posesji bez kublow) to jak juz mam placic za smieci a nie za kubel jak do tej pory to sadzilem ze ile nie wyprodukuje to zostanie zabrane, a tutaj niestety tylko kubel i wsio dlatego postanowilem wymienic kubel na wiekszy teraz zeby po 1 Lipca mi taki zostal.

Franki Gość
~Franki
Podrzucanie śmieci do śmietników! 2013-05-08 12.21

I tak oto proceder podrzucania śmieci łajz z domków jednorodzinnych jeszcze się nasili, a my ludzie z bloków będziemy musieli jeszcze za te łajzy płacić bo żałują kilku złotych dodatkowo pomimo tego, że rozbijają się wypasionymi jeepami po całym mieście. Mam nadzieję że kiedyś się to na nich odbije i to podwójnie. A ja od dzisiaj zaczynam polować na tego cwaniaka który do naszych śmietników na Jagiellońskiej podrzuca śmieci, nagram go, pokaże w internecie i zobaczymy jaki wtedy będzie mądry! Oczywiście zanotuję także jego numer rejestracyjny samochodu, odnajdę jego adres zamieszkania, wrócę tam z tymi śmiećmi z którymi przyjechał i wrzucę mu na jego posesję! Oko za oko, ząb za ząb!

kocurrek Gość
~kocurrek
a co z "gabarytami"? 2013-05-08 12.23

i odpadami budowlanymi?
Co z nielegalną utylizacją śmieci (wywóz do lasu czy palenie plastików na posesjach)?

zibi Gość
~zibi
Te pomysły przypominają pomysły z epoki gomułkowskie 2013-05-08 12.30

Radni nie myślą zdroworozsądkowo tylko tak, jak im się wydaje, że zwierzchnicy (Warszawa, UE) oczekują.
Niech mi ktoś odpowie, dlaczego ja mam zbierać i siebie w domku plastiki, papiery, szkło? Przecież to jakaś głupota, którą mógł wymyślić tylko urzędnik, a radny bezmyślnie uchwala.
Do tej pory stały na osiedlach specjalne pojemniki na takie odpady i każdy mógł tam swoje wrzucić na bieżąco. Komu to przeszkadzało? Może wystarczyłoby dołożyć takich pojemników? Teraz mam płacić więcej, a śmieci trzymać w mieszkaniu? Czy tak w UM są już sami idioci?

Obrażona Gość
~Obrażona
@jakiza 2013-05-08 13.54

Chodzi mi o to, że teraz płacę ok. 85zł i nie segreguję! A od lipca będę płacić 114 (57zł/m-c) i będę segregować! Widzisz różnicę? A jeśli bym nie segregowała to po 1 lipca będę płacić 170zł (85zł/m-c). Rozumiesz, czy dalej tego nie widzisz?

qasa Gość
~qasa
Zagadka dla wszystkich 2013-05-08 14.24

dziś w konkurencyjnej gazecie było napisane,że np. Radni Karpacza nie podnieśli opłat wcale.

Pytanie - ile razy trzeba was zerżnąć jak szmaty, byście w końcu zaczęli walczyć o swoje.

W niektórych miejscowościach zlikwidowano Straże Miejskie, ba zlikwidowano SPP - dzięki reeferendom.

Pytanie - dlaczego tylko biadolicie i nic nie robicie??

To jest prostsze niż myslicie, tylko trzeba być konsekwentnym i rozpropagować akcję. Ot i cała filozofia by zwalczyć debili

.. Gość
~..
do ~Franki 2013-05-08 16.13

Pilnuj FRAJERA nie tylko na Jagiellońskiej podrzuca.