*
Dodane 2013-03-08 14.11 , komentarzy 0

Weekend w Szczecinie: imprezy, koncerty, spektakle

Koncerty, imprezy, spektakle - przed nami ciekawy weekend. Mamy dla Was kilka propozycji.

Koncerty, imprezy, spektakle - przed nami ciekawy weekend. Mamy ...

Dzieje się w weekend. Najciekawsze impre...

Autor: Redakcja MM

Piątek: Hunter i Chemia zagrają w Słowianinie


W piątek Słowianin zaprasza fanów cięższego grania. Tego dni wystąpi Hunter, który zagra jeszcze świeży materiał z płyty "Królestwo" oraz grupa Chemia. Wcześniej, o godz. 18, zespół Hunter spotka się w fanami Empiku w Galerii Kaskada, wstęp wolny.


Hunter powstał w Szczytnie w 1985 roku z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Pawła "Draka" Grzegorczyka oraz perkusisty Grzegorza 'Brooza' Sławińskiego. Nazwa grupy pochodzi od tytułu piosenki zespołu Def Leppard "Die Hard The Hunter". Ich muzyka balansuje na pogranicu thrash i heavy metalu.

W listopadzie minionego roku muzycy wydali płytę "Królestwo", która znalazła się nawet na czwartym miejscu na Oficjalnej Liście Sprzedaży.

Teksty inspirowało jak zwykle życie. Pojawiły się miejscami również tematy filmowe, będące jednak tylko punktem wyjścia do odzwierciedlenia ich w życiu codziennym. Po raz pierwszy wpływ na teksty miały także książki.

- Muzycznie płyta jest z jednej strony syntezą a z drugiej dużą zmianą i rozwinięciem tego, co zawierały wydawnictwa poprzednie tłumaczą muzycy. - Bardzo energetyczne, zróżnicowane i konkretne w formie utwory mają szansę stać się koncertowymi "kilerami", o czym będzie można się przekonać podczas koncertów na trasie promującej "Królestwo".

Jako suport zagra zespół Chemia. Grupa powstała w 2011 roku z inicjatywy Wojtka Balczuna, w tym roku ukazała się również ich płyta "O2" z Łukaszem Drapała w roli wokalisty. W 2012 roku ukazał się ich mini album "In the eye".

- Chemia od początku grała muzykę rockową, w całej swojej rozciągłości i podgatunkach tłumaczą muzycy. - Pierwsza płyta zespołu (Dobra Chemia, O2) brzmieniem zaczepia nawet o pop rock. Nowa płyta zapowiada się zdecydowanie mocniej i... brutalniej. Więcej gitarowego, riffowego grania, bezkompromisowe teksty. Trochę grunge'u, new metalu, bluesa i klasyki. Przy tym - zwiększenie ciężaru, tempa i mocy. Zespół nie zrezygnował jednak z melodyjności zawsze swoich kompozycji.

Hunter, Chemia, Słowianin, 8 marca, godz. 19, bilety 30/40 zł.

Piątek: Jubileusz Sklep z Ptasimi Piórami


Zapraszam na koncert z okazji Jubileuszu 35-lecia zespołu Sklep z Ptasimi Piórami.

35 lat temu, 8 marca 1978 roku Sklep z Ptasimi Piórami zagrał po raz pierwszy. Na widowni klubu Wyższej Szkoły Pedagogicznej "Atut" zasiadły w zdecydowanej większości panie - 59 koleżanek nauczania początkowego.

To była taka forma prezentu, przygotowana z okazji Dnia Kobiet. Jeszcze wtedy nikt nie wiedział, że dzień 8 marca stanie się również świętem "Sklepu", że zaczną się koncerty, festiwale, nagrania i..., że ta radość tworzenia będzie trwać tyle lat.

W piątkowy wieczór, 8 marca Sklep z Ptasimi Piórami zagra zarówno utwory z początku swojej działalności, jak i te najnowsze. Zabrzmi dynamiczna i radosna muzyka z mądrymi tekstami. Jak zwykle przy takich okazjach, członkowie zespołu przygotowali wiele (nie tylko muzycznych) niespodzianek.

Sklep z Ptasimi Piórami, 8 marca, Teatr Polski, godz. 19, bilety 30-35 zł.

Piątek: Kilka nut o miłości Opery na Zamku


Najpopularniejsze arie operetkowe oraz największe przeboje lat 20. i 30. minionego wieku w porywającej gali walentynkowej w wykonaniu artystów Opery na Zamku.

Kilka nut o miłości wypełni halę Opery m.in. w wieczór walentynkowy - mamy nadzieję, że właśnie wówczas szczególnie adekwatnie zabrzmią specjalnie na tę okazję zaaranżowane klasyczne już piosenki miłosne, oraz podszyte delikatną nutką ironii subtelne erotyki z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia.

Kilka minut o miłości, 8 marca, Hala Opery, godz. 19, bilety 10-45 zł.
Klasyka wyzwolona

Piątkowy koncert w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie zabrzmi pod hasłem "Klasyka wyzwolona", a w nim fenomenalny Eugene Ugorski.

Ten niezwykle uzdolniony, zaledwie 24-letni skrzypek jest obecnie jednym z najgorętszych nazwisk światowej wiolinistyki. Na światowe estrady wprowadzony został przez samego Valery'ego Gergieva w wieku zaledwie 15 lat. Natychmiast zyskał światowy rozgłos, a styl jego gry przyrównywano do wirtuozerii Heifetza.

W Szczecinie Eugene Ugorski wystąpi w niecodziennym programie - "Koncertach skrzypcowych" Emila Młynarskiego, jednego z założycieli Filharmonii Narodowej.

Klasyka wyzwolona, 8 marca, Filharmonia Szczecińska, godz. 19, bilety 30-35 zł.Sobota: Indios Bravos w Słowianienie


Obecnie zespół kończy pracę nad nowym albumem, którego premiera przewidziana jest na początek wiosny 2013 roku. Nowe utwory, które znajdą się na płycie będą prezentowane od lutego na trasie koncertowej zespołu.

Indios Bravos to grupa założona w 1997 roku, grająca mieszankę rocka, reggae i bluesa. Założycielem i liderem zespołu jest założyciel i były członek grupy Hey gitarzysta Piotr Banach, wokalistą zaś Piotr Gutkowski - Gutek.

W 1999 roku ukazała się pierwsza półoficjalna płyta zespołu - "Part One". Duża w tym zasługa Kuby Wojewódzkiego, który specjalnie na potrzeby wydania tej płyty założył firmę wydawniczą "Pałac Kultury". Nakład płyty szybko został wyczerpany.

W 2004 roku ukazała się pierwsza w pełni oficjalna płyta zespołu - "Mental Revolution", przyniosła ona takie przeboje jak piosenki "Pom pom", "Tak to tak" czy "Sign". Płyta ta, podobnie jak wydana w 2006 reedycja - "Mental Revolution" (extended version) ugruntowała pozycję Indios Bravos na polskiej scenie reggae.

Indios Bravos, 9 marca, Słowianin, godz. 19, bilety 30-35 zł.

Sobota: Jazzowe improwizacje we Free Blues Clubie


W sobotę zapraszamy do Free Blues Clubu na muzyczną podróż do Szwecji i Australii, czyli na występ grupy Svelia.

Kwintet Svelia to sceniczne spotkanie muzyków ze Szwecji i Australii. Wspólnie tworzą oryginalne kompozycje wzbogacone improwizacjami pełnymi nieustającego zapału, uczuciowości i fuzji kultury. Ich muzyka łączy w sobie wpływy zarówno europejskie, jak i australijskie przenikające się z tradycją jazzowej improwizacji.

Svelia, to projekt bazujący na współpracy szwedzkich i australijskich muzyków, dlatego wpływy europejskiego i australijskiego jazzu, przenikają się w nim wzajemnie. Ich oryginalne kompozycje i improwizacje są pełne bezpardonowego ferworu, rzetelności, fuzji kulturowej i zbiorowej interakcji. Svelia to wyjątkowe muzyczne doznanie, gdzie żywiołowość i spontaniczność są w pełni obecne, to co niekonwencjonalne jest eksplorowane, a przez to cała twórczość jest otwarta na interpretacje.

Svelia, 9 marca, Free Blues Club, godz. 21, bilety 10-15 zł.

Sobota: Guitar Duo wprost z Chicago


Duet Kapsalis & Ivanovic wystąpi w Rocker Clubie w ramach projektu Klezmarzec 2013, będącego marcową odsłoną Akustyczeń 2013.

Andreas Kapsalis & Goran Ivanovic Guitar Duo to mistrzowskie połączenie wirtuozerskiej gry na gitarze, wybitnych tematów muzycznych i dynamicznych rozwiązań rytmicznych. Hiszpańsko-fleksyjna gitara Kapsalisa rozwija niezbadane wcześniej style muzyczne i przekracza strukturalne granice muzyki pop. Doskonale pasuje do improwizacyjnego i precyzyjnego stylu gry Gorana Ivanovica - serbskiego gitarzysty światowej sławy.

Połączenie brzmień mocnej, akustycznej gitary Andreasa Kapsalisa i ciepłej barwy gitary klasycznej Gorana Ivanovica gwarantuje niepowtarzalne emocje. Muzycy skłaniają się ku tradycji, lecz całkowicie pomijają konwencjonalnie rozwiązania techniczne. Eksperymentują muzyką klasyczną i rockową, nawiązując do tradycyjnej muzyki ludowej.

W roku 2005 Andreas otrzymał stypendium Fellowship i został zaproszony do udziału w projekcie Sundance Film Composers Lab. W ramach tego projektu skomponował muzykę do filmu dokumentalnego Czarne Złoto, który miał premierę w Sundance w 2006 roku. Jest także autorem muzyki do następujących filmów: "Ulica Mulberry", "Meksykański Wschód" i "Odwet".

Gitar Duo, 9 marca, Rocker Club, godz. 19, bilety 15-25 zł.

Niedziela: Bluesowy koncert dla Brunona Tode


My z Delty, Free Blues Band i After Blues zagrają na wyjątkowym koncercie.

- W październiku ubiegłego roku został brutalnie pobity przez tzw. nieznanych sprawców nasz kolega, chadzający własnymi drogami artysta - Brunon Tode - mówią organizatorzy. - Do dzisiaj nie ma z nim pełnego kontaktu, a jego rehabilitacja od jakiegoś czasu odbywa się w domu. Wymaga to od jego bliskich niesłychanej mobilizacji organizacyjnej finansowej, stąd serdeczne apele o finansowe wsparcie akcji przywrócenia Brunona do życia.

Każda, nawet najskromniejsza kwota przesłana na jego konto będzie witana z wdzięcznością.

Całkowity dochód ze sprzedaży biletów - cegiełek zostanie przekazany na rehabilitację dla Brunona.

Przyjaciele artysty zorganizują podczas koncertu również licytację różnych prac plastycznych oraz przedmiotów użytkowych.

Dodatkową atrakcją będzie to, że podczas koncertu odbędzie się zamknięty pokaz legendarnego filmu "15 minut iluzji" z 1994 roku - na podstawie książki Brunona. Krótki film z plejadą gwiazd - aktorów Teatru Współczesnego nakręciła Anna Augustynowicz. Film nigdy nie doczekał się oficjalnej emisji.

Koncert dla Brunona, 10 marca, Słowianin, godz. 19, bilety 20 zł.

Niedziela: Spotkania z weganizmem i pokaz filmu


"Dostrzeż zależność!" to film dokumentalny prezentujący weganizm jako odpowiedź na wiele problemów o globalnym zasięgu, a jednocześnie jako wybór sprzyjający ludziom i będący źródłem ich osobistej satysfakcji. Wegański styl życia widziany z różnych perspektyw - farmera, kucharza, dietetyczki, atletki, matki, pisarza,

parlamentarzysty - posiada wspólny mianownik: dobre samopoczucie oraz wrażliwość na cierpienie i potrzeby innych, bez względu na gatunek, do którego przynależą. "Making the Connection" dostarcza podpartych faktami odpowiedzi na wiele anty-wegańskich argumentów, nie epatując przy tym scenami okrucieństwa wobec zwierząt, lecz skupiając się na warstwie informacyjno - edukacyjnej.

Spotkania z weganizmem, 10 marca, Piwnica Kany, godz. 17.30, wstęp wolny.Sobota/niedziela: Życie to sen w Teatrze Współczesnym


Teatr Współczesny zaprasza na spektakl Życie to sen" w reż. Wojtka Klemma.

Król Basilio po narodzinach syna odczytuje w gwiazdach, że jego potomek będzie najzuchwalszym z ludzi, najokrutniejszym z książąt i najbardziej bezbożnym z władców.

Postanawia zatem odsunąć go od dworu i zamknąć w wieży, ale po dwudziestu latach wyrzuty sumienia każą przywrócić syna do godności księcia. Śpiącego Segismunda podwładni przenoszą do pałacu.

Jeśli królewicz okaże się człowiekiem uczciwym - zostanie następcą króla, jeśli nie - resztę życia spędzi w zamknięciu.

Życie to sen, 9, 10 marca, Teatr Współczesny, godz. 19, bilety 25-30 zł.Niedziela: Wyprawa Pieska w Pleciudze


W weekend Teatr Lalek Pleciuga zaprasza na premierowy spektakl "Niebieski piesek".


Niebieski Piesek, odrzucany przez starszych braci i przeganiany przez gospodarza, wyrusza na poszukiwanie kogoś, kto polubi go mimo nietypowego koloru. Po wielu przygodach spotka Jeffa, rudowłosego marynarza, według którego niebieskie futerko Pieska to powód do dumy. Przyjaciele udają się wspólnie na morską wyprawę łodzią Weroniką.

Sztuka Gyuli Urbana to poruszająca historia przyjaźni, poszukiwania swego miejsca w świecie i prawa do bycia innym. "Niebieski Piesek" opowiada o ważnych sprawach oraz podstawowych wartościach językiem jasnym i zrozumiałym dla dzieci.

To właśnie w okresie drugiej wojny światowej narodził się "Niebieski Piesek", opowieść o Innym, który szuka swego miejsca, bliskiej osoby oraz prawa do bycia takim, jakim jest. W polskim przekładzie Barbary Benke i Zofii Szczygielskiej utwór nosił tytuł "Niebieski Pietrek"; dopiero podczas prac nad spektaklem imię "Pietrek" zostało zastąpione słowem "piesek".

Niebieski piesek, 9 marca, Pleciuga, godz. 16, bilety 15-30 zł.X

Miejsce
w rankingu
Redakcja MM

E-mail: mmszczecin@mediaregionalne.pl Tel.: 91 481 33 00 Adres: ul. Nowy Rynek 3

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!
Dodaj swój komentarz: