*
Dodane 2013-02-15 16.28 , komentarzy 24

Opłaty za śmieci w Szczecinie. Uchwała do kosza. Nowa dyskusja

Uchwalone w lipcu zasady opłat za nasze odpady trafią do kosza. Przed nami kolejna walka o to jak najtaniej i najlepiej płacić za odpady.

Uchwalone w lipcu zasady opłat za nasze odpady trafią do kosza. ...

Opłaty za śmieci w Szczecinie. Uchwała d...

Autor:

Wczoraj zaczęła się nowa dyskusja w tej sprawie. Jej efektem ma być uchwała o tym, jaką metodą będą liczone nasze rachunki za śmieci.

Na razie wniosek jest taki. Większość możę płacić wyższe rachunki, ale na obniżkę mają szansę ci, co będą śmieci segregować.

Na wczorajszej komisji komunalnej rady miasta Szczecina urzędnicy przedstawili dwa warianty. Śmieci liczone od ilości zużytej wody lub od powierzchni mieszkania.
Z pierwszego mogliby być zadowoleni właściciele domów jednorodzinnych (jest ich ok. 20 tysięcy). Ich rachunek za odpady byłby sumą zużycia wody w domu i w ogrodzie.

- Proponujemy, aby stawka za metr sześcienny wody zużywanej w ogrodzie (tzw. bezpowrotnie zużytej) wynosiła 50 groszy - mówił dyr. Paweł Adamczyk, wiceszef wydziału gospodarki komunalnej szczecińskiego magistratu.

Drugi wariant przewiduje, że rachunek za śmieci uzależniony byłby od wielkości mieszkania. Im większe tym mieszkańcy zapłacą więcej.

Radni są podzieleni co do wyboru najlepszej metody. Podczas wczorajsze dyskusji wielu z nich dystansowało się od wariantu z wodą.

- Czy nie lepszym wariantem byłaby metoda uzależniająca rachunek za śmieci od ilości osób w mieszkaniu - pytała radna Małgorzata Jacyna-Witt.

- To nie ludzie tworzą śmieci, a wytwórcy dóbr wszelakich z których korzystamy - odpowiadał radny Witold Dąbrowski, prezes niewielkiej spółdzielni mieszkaniowej. I podawał przykład, pokazujący, że część mieszkańców i tak znajdzie sposób, aby obejść przepisy.

- Gdy zamontowaliśmy we wsypach krany, aby ułatwić pracę panią sprzątającym, to jeden z lokatorów biegał z garnkiem do tego kranu i wodę zanosił do domu - mówił.
- W sprawie metody jest jeszcze wiele znaków zapytania i cześć z nich znajdzie odpowiedź dopiero w praktyce - podsumowała dyskusję Dorota Brzozowska, dyr. wydziału podatków i opłat lokalnych.

Przypomnijmy. Nowe zasady opłat za śmieci mają obowiązywać od lipca. Pod koniec roku radni wybrali system "od wody" (bez zniżek za wodę bezpowrotnie zużytą). Ale niedawno Sejm znowelizował przepisy pozwalając na system mieszany.
Dlatego na marcowej sesji radni Szczecina chcą podjąć nową uchwałę. Stąd dyskusja o najlepszym wariancie.

W przyszłym tygodniu poznamy projekty uchwał w tej sprawie.

Mariusz Parkitny




X

Miejsce
w rankingu
Redakcja MM

E-mail: mmszczecin@mediaregionalne.pl Tel.: 91 481 33 00 Adres: ul. Nowy Rynek 3

Komentarze

Morfeusz Morfeusz
Nie będzie tanio 2013-02-15 16.50

Jakkolwiek wymyślą nie będzie tanio ponieważ zmonopolizowali rynek śmieci.

Maurycy Gość
~Maurycy
Jacy zadowoleni .. 2013-02-15 16.57

-------------------CYTAT------------------
Śmieci liczone od ilości zużytej wody lub od powierzchni mieszkania.
Z pierwszego mogliby być zadowoleni właściciele domów jednorodzinnych (jest ich ok. 20 tysięcy
--------------------------------------------
Bzdury jakich mało do tej pory płacę za kubeł ,który jest opróżniany raz w tygodniu przez REmondis-a nie całe 50zł miesięcznie a licząc od zuzycia wody wychodzi kwota 149 zł !!!!!!!!!!!!!!!!czyli trzy razy tyle co obecnie za to ,że chdzę czysty i pachnacy w czystych i pachnących ubraniach .
Oglądając ostatnią dyskusję to radna Pani Małgorzata J-W wypowiadała bardzo mądre słowa nt. tegocałego bajzlu ,liczymy tylko na Panią ,że nie bedziemy okradani przez durną ustawę którą przygotują nam nasi "wybrańcy " którzy tylko ładnie gadają przed wyborami.

sz Gość
~sz
śmieci 2013-02-15 16.59

Większego dziwoląga nasi radni nie mogli wymyśleś, uzależniając wysokość opłat od wielkości mieszkania. A co jeżeli w dużym mieszkaniu mieszka 1 osoba, produkuje więcej śmieci. A może skorzystać z rozwiązań w innych krajach, tam każdy płaci za siebie, a nie za sąsiadów. Np. opłatą za śmieci są specjalne worki oznakowne, są droższe, ale kupujesz tyle worków ile wyprogukujesz śmieci. Ale w Polsce nie zda to egzaminu, ponieważ słyniemy z nieuczciwości i kombinowania.

Maximus Segregatus Gość
~Maximus Segregatus
Jest inteligentny sposób na mniejsze opłaty 2013-02-15 17.29

Jest inteligentny sposób aby wszyscy segregowali, nawet w budynkach spółdzielczych w Szczecinie i aby opłata za śmieci była niewygórowana - ale jakoś rady gmin, zarządy spółdzielni mieszkaniowych i grupy trzymające władzę udają że nic o tym sposobie nie wiedzą, wychodząc z założenia, że oni dobrze zarabiający i tak się „wyżywią” - szczegóły (na czym polega ta inteligentna selektywna zbiórka odpadów) na google.pl po wklejeniu hasła "jak płacić mniej za śmieci" oraz hasła „system eko ab” - można czytać a nawet oglądać...

Dolar Gość
~Dolar
WIELKOŚĆ KUBŁA= ILOŚĆ ODPADÓW 2013-02-15 18.08

I tak powinno się rozliczać za ilość odpadów .Jak za mały kubeł to zamawiamy większy i płacimy nieco więcej proste dla wszystkich ALE NIE DLA KAREIEROWICZÓW Z URZEDU MIASTA co to wymyślają aby tylko okraść mieszkańców a z wpływów do kasy miasta wyżwyić siebie i swoje rodzinki dokokoła ,nachapać się po uszy ,narzreć do syta a jak okres przed wyborczy to łgać i opowiadać wielkie bzdury aby tylko wyborca głos oddał a potem już widzimy ... jw

lipa.pl Gość
~lipa.pl
do Morfeusz 2013-02-15 18.12

A co u nasz jest tanie !!!

Sedos Gość
~Sedos
a 2013-02-15 18.24

tanie sranie hehehe, nidlugo to ludu po krzorach bedzie oddawalo swoje potrzeby

ole Gość
~ole
@ Dolar 2013-02-15 18.44

a jak ci sie nie zmiesci to si eprzejdziesz wieczorkiem po dzielnicy i wywalisz smieci komus innemu albo do kubla na przystanku tramwajowym co nie? taki z ciebie cwaniaczek lobbujacy za wielkoscia kubla a dobrze wiadomo czemu. takich jak ty oszustow jest pelno w miescie.

=== Gość
~===
=== 2013-02-15 19.19

JUŻ NIGDY NIE PÓJDĘ NA WYBORY

lipa.pl Gość
~lipa.pl
mmm 2013-02-15 19.24

Kurwa ale z tych ludzi są debile ,ciecie co niby wykształciuchy a pstro w głowach mają,,

??? Gość
~???
@ole 2013-02-15 20.12

Nie jesteś anonimowy w necie.
I za te słowa @dolar może zrobić ci koło dupy.

A namierzyć Ciebie to kwestia krótkiej chwili...

Hyży Ruj Gość
~Hyży Ruj
Precz z anachronicznym zbędnym haraczem! 2013-02-15 21.07

Ja tak wycwaniłem się w upychaniu swoich odpadów gdzie się da (na przykład placówka w Madrycie) i w zamiataniu pod dywan - że mój kubełeczek jest wiecznie pusty i oświadczam, że nie będę płacił anachronicznego zbędnego haraczu!

Libera Gość
~Libera
Ustawa zezwala na opłatę licząc od lokalu mieszkalnego 2013-02-15 21.49

Skoro gminy mają obowiązek przejęcia gospodarki odpadami, to znaczy że muszą przejąć każdą ilość śmieci w cenie bądź co bądź ryczałtowej, niezależnie od wielkości kubła? W takim razie najtaniej będzie pobierać jednakową opłatę od każdego lokalu mieszkalnego, bez zatrudniania urzędników do liczenia wody, osób czy powierzchni. A skoro ten sposób jest najtańszy, to i cena powinna być najniższa, dlaczego tej metody rada miasta nie brała pod uwagę? I jeszcze jedno: po uruchomieniu spalarni śmieci oczekuję zapłaty od miasta za paliwo dostarczane do pieca.

jackobs           * org Gość
~jackobs * org
j 2013-02-15 21.53

Najwięcej powinni płacić pampersowi

śmieciarz Gość
~śmieciarz
Proste jak drut ... 2013-02-15 22.26

Żyjesz, śmiecisz , płacisz....
Przecież od każdego człowieczka najprościej. Są przecież statystycy, którzy mogą powiedzieć ile przeciętny śmiertelnik wytwarz śmieci.
Firmom według asortymentu. I jest spokój a nie wydziwianie i tworzenie nowych sposobów dla cwaniaczków.

hiszpan Gość
~hiszpan
Dlaczego od wielkości mieszkania.... 2013-02-16 10.03

...mam 78 metrowe mieszkanie i jest nas troje a obok sąsiedzi w 6 osób mieszkają na 50 metrach.Mam pytanie jak myślicie kto generuje więcej odpadów?Odpowiedż nasuwa się sama,więc dlaczego ja mam płacić więcej tylko dlatego że mam większe mieszkanie.Paranoja

aw Gość
~aw
śmieci 2013-02-16 11.51

nie rozumiem nad czym radni debatują, przecież chyba potrafią liczyć, wstyd, wstyd wstyd...........

obserwator Gość
~obserwator
@aw 2013-02-16 22.18

muszą tak policzyć aby się nachapać ....
więc metliktrzeba zrobić ,bzdur powymyślać aby z normalnych obywateli zrobic oszołomów .

A może policzyc śmieci od zarobków ??? i co a no radni tego nie łykną bo dużo zarabiają

punkszczur Gość
~punkszczur
FARSA 2013-02-23 07.25

...a dlaczego nie może być tak że będziemy mierzyć długość fiuta i na tej podstawie ustalać opłaty ?

właściciel długiego fiuta Gość
~właściciel długiego fiuta
ojej 2013-02-23 11.54

to ja bym zapłacił miliony :(

namor Gość
~namor
Śmieci 2013-03-10 17.56

A jak to będzie jak w dużym mieszkaniu mieszka jeden lokator i ma całą chmarę niezameldowanych sublokatorów?

Ewa Gość
~Ewa
Jak zwykle dostajemy po dupie 2013-03-11 08.39

Weźcie pod uwagę to, że jeśli nawet wyjedziecie i nie będziecie produkować śmieci i tak będziemy płacić a pieniędzy nikt nie odda bo o tym nie ma mowy w ustawie. Co ma woda, co ma metraż do produkcji śmieci.Ewentualnie ilość osób ale to też nie do końca. Jedna z propozycji dla właścicieli którzy podlewają działki,ogródki przydomowe przewidywała aby zamontowali dodatkowy licznik właśnie na ogrodzie to będą za tą wodę płacić mniej. A kto zagwarantuje, że owi ludkowie nie będą zużywać wody właśnie z tego licznika do użytku domowego.
Przecież skontrolować kto nie ma umowy na wywóz śmieci to bardzo proste. Dlaczego nie pozostawić dotychczasowej metody. Tylko niech urzędasy ruszą swoje tyłki niech sprawdzą kto nie ma umowy z firmą wywożącą śmieci(których jest kilka). W blokach proste- administrator zawiera umowę W domkach indywidualnie. Przecież urzędasy wiedzą ile jest prywatnych nieruchomości jak by je nie zwał domy, domki- sprawdzić w firmach czy dany adres ma umowę jak nie rypnąć karę. Wychodzi tak jak zawsze uczciwy traci dwa razy.

gość aaa Gość
~gość aaa
najlepiej od zarobków 2013-03-17 12.24

Więcej zarabiasz ,więcej kupujesz
,więcej wyrzucasz .Proste - opodatkować każdego pracującego ,bo oczywite jest że ten co nie zarabia to nie kupuje i nie generuje śmieci . Dzieci trzeba oczywiście z obliczeń wyłączyć.A gmina niech płaci z tego podatku za wywóz śmieci.

panią Gość
~panią
panią??? 2013-10-01 22.51

"aby ułatwić pracę panią sprzątającym" - jaki to przypadek w koniugacji "panią"?