*
Maturzyści pisali o kobietach upadłych i poezji Dodane 2012-11-20 17.45 , komentarzy 0

Matura próbna z Operonem. Język polski pytania i odpowiedzi. Listopad 2012

Tuwim, Prus i Dostojewski - z twórczością tych autorów musieli zmierzyć się maturzyści na próbnej maturze z języka polskiego organizowanej z wydawnictwem Operon.

Tuwim, Prus i Dostojewski - z twórczością tych autorów musieli ...

Matura próbna z Operonem. Język polski p...

Autor: Sebastian Wołosz

Rozpoczął się maraton maturalny dla tegorocznych maturzystów. Do próbnej matury przystąpiła większość szkół w województwie zachodniopomorskim, mimo że testy są dobrowolne.

We wtorek o godz. 9 uczniowie rozpoczęli test z języka polskiego, który trwał 170 minut.


W jednej części trzeba było napisać wypracowanie na temat kobiet upadłych na podstawie "Lalki" Prusa oraz "Zbrodni i kary" Dostojewskiego lub drugie na podstawie poezji w wierszach Juliana Tuwima.

W drugiej części trzeba było zanalizować tekst z Gazety Wyborczej "Pochwała myślącego lenia", czyli o tym, jak w życiu się śpieszymy i czy nie warto czasem zwolnić.

W Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej 123 uczniów uczących się w systemie dziennym pisało test w hali sportowej. Opinie po egzaminie były zróżnicowane.

- Zadania były dość trudne jak na Operon - uważa Krystian Janicki, uczeń klasy 4B morskiej. - Najtrudniejszy był tekst z Wyborczej, szczególnie pytania do niego. Same wypracowania były proste.

- To prawda - potwierdza Wojciech Wijata. - Tekst był tak zredagowany, że do końca nie wiadomo było jakie odpowiedzi można uzyskać. Jeśli chodzi o wypracowanie to ja nie były trudne. Ja wybrałem temat o poezji Tuwima.

W środę uczniowie będą zdawać maturę próbną z matematyki, w czwartek z języków obcych, a w piątek egzaminy w zakresie rozszerzonym z matematyki i języka polskiego (180 min). W piątek odbędą się też matury z przedmiotów dodatkowych: WOS, historia, chemia, geografia, fizyka z astronomią.

Tradycyjnie maturzyści najbardziej się boją matematyki.

- To jest przedmiot, który zawsze sprawia nam najwięcej trudności - mówi Paulina Wegner, uczennica klasy 4B morskiej. - Mimo przygotowań i nauki zawsze jest stres związany z tym przedmiotem.

Próbna Matura z Operonem to coroczny projekt, w ramach którego zostaje bezpłatnie przygotowany próbny egzamin maturalny dla uczniów liceów i techników w całej Polsce. Egzamin odbył się po raz pierwszy w grudniu 2007 roku, a obecnie przystępuje do niego ok. 85 proc. szkół.

Małgorzata Klimczak
Fot. Sebastian Wołosz

Wojciech Wijata (od lewej), Krystian Janicki i Paulina Wegner na maturze próbnej z języka polskiego poradzili sobie dobrze.

X

Miejsce
w rankingu
Redakcja MM

E-mail: mmszczecin@mediaregionalne.pl Tel.: 91 481 33 00 Adres: ul. Nowy Rynek 3

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!
Dodaj swój komentarz: