*
Wielkie łowy nad rzeką. Panowie moczą kije Dodane 2012-10-24 17.05 , komentarzy 6

Nad Odrą: Wielkie polowanie na sandacza. Nie zawsze legalne

Sandacz idzie w górę Odry, oznacza to łowy na tę rybę. Nie wszyscy jednak pamiętają o tym, że obowiązuje wymiar ochronny.

Sandacz idzie w górę Odry, oznacza to łowy na tę rybę. Nie ...

Nad Odrą: Wielkie polowanie na sandacza....

Autor: Sebastian Wołosz

Wędkarzy nad Odrą nie brakuje, szczególnie u podnóża Wałów Chrobrego, w rejonie Mostu Długiego i dworca PKP. To miejsca, gdzie można złowić sandacza, który o tej porze roku wędruje z zalewu w górę rzeki. Korzystają z tego także kłusownicy, którzy łowią na tzw. szarpaka, czyli na żyłkę zaopatrzoną w kotwiczki, dzięki której mogą złowić więcej ryb, ale też rybę okaleczyć.

– Ci którzy łowią sandacza poniżej wymiaru ochronnego to kłusownicy, na wodach śródlądowych to 50 cm, na wodach morskich 45 cm – tłumaczy Emilian Pilch,
dyrektor biura Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie. – Obowiązuje także limit dzienny, można złowić dwie sztuki. Nasi ludzie ze Społecznej Straży Rybackiej musieliby stać co 10 metrów, żeby pilnować przepisów.

Pikanterii temu działaniu dodaje fakt, że granica między wodami morskimi a śródlądowymi przebiega na Odrze wzdłuż Trasy Zamkowej. Na północ od przeprawy zaczyna się morze.

– To też istotne dla kłusowników, bo na wodach morskich nie obowiązuje karta wędkarska – wyjaśnia Emilian Pilch. – Wędkarz z kartą zna przepisy, tak jak
kierowca z prawem jazdy. Osoba bez karty wędkarskiej nie zna, albo nie chce znać na przykład wymiarów ochronnych.

(JASZ)


X

Miejsce
w rankingu

Komentarze

Artur Gość
~Artur
nie znają 2012-10-24 21.55

3/4 łowiących w tamtym rejonie to osoby nie przestrzegające przepisów ! Przydałaby się kamera monitorująca wędkarzy chociaż w sumie ciężko ich nazwać wędkarzami - na taki "tytuł" trzeba sobie zasłużyć !

WaMa WaMa
Śmiechu warte. 2012-10-25 15.47

..."Wędkarz z kartą zna przepisy, tak jak
kierowca z prawem jazdy. Osoba bez karty wędkarskiej nie zna,"...Błysnął p. prezes,na wodach morskich obowiązują opłaty za wędkowanie, jak również obowiązują przepisy połowowe,wymiary i okresy ochronne.Przy opłatach za wędkowanie na wodach morskich,przepisy i regulamin połowów,jest dostępny za DARMO w każdym inspektoracie.I chwała im za to.

wlr Gość
~wlr
Kontrole!!! 2012-11-09 19.01

Przydałyby się kontrole bo jak wędkuje to niestety ale kontroli na wodach SUM nie widziałem.Bardzo dużo "wędkarzy" zabiera albo za dużo ryb albo ryby niewymiarowe.O łodziach które stoją w okolicach trasy zamkowej nie wspomne tam jest poprostu rzeź!!! łowią po 20 kg sandacza dziennie i nikt tego nie kontroluje trochę przykra sprawa no ale cóż to jest POLSKA!!!

Dudek Jerzy-Jurek Gość
~Dudek Jerzy-Jurek
za kg sandacza w sklepie trzeba dać 25-30 zł 2012-11-09 20.20

Łodzie wędkarzy przeładowane malutkimi sandaczykami, to samo w sieciach rybakow. Dlatego potem trudno o wymiarowe sztuki...

boleń Gość
~boleń
wstyd 2013-10-21 20.11

byłem ostatnio na wałach ,łowiłem płocie i leszcze i widziałem co robią ludzie na łodziach biorą wszystkie sandacze jakie złowią wstyd i hańba KIEDY CI LUDZIE W KOŃCU ZMĄDRZEJĄ!!!!!!!!!!!!!!

zakkwolf Gość
~zakkwolf
karta wedkarska 2013-10-27 17.03

tak i to sa ci co maja karty wedkarskie i znaja przepisy smiechu warte lesne dziadki sa najgorsze duzo gadaja a na kotlety to nawet 10 cm okonia biora sam widzialem i jeszcze taki gosc mowi ze okon nie ma wymiaru karta wedkarska masakra relikt komuny zeby nabijac kase starym pierdziela co nigdy sie nie wyzbeda czerwonej flagi

Dodaj swój komentarz: