*
Mieszkania - Idzie rewolucja w komunalce Dodane 2012-03-07 18.05 , komentarzy 14

Szczecińska lokalówka poszukuje... mieszkań socjalnych do wynajęcia

To jeden z pomysłów na rozwiązanie problemu z dłużnikami. A trzeba przyznać, że sytuacja finansowa zakładu jest fatalna.

To jeden z pomysłów na rozwiązanie problemu z dłużnikami. A ...

Szczecińska lokalówka poszukuje... miesz...

Autor: Marcin Bielecki

Mariusz Parkitny
mariusz.parkitny@mediaregionalne.pl



O pomyśle opowiedział radnym Marcin Posadzy, szef Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie.

Sytuacja finansowa zakładu jest fatalna. Długi najemców wynoszą już ok. 107 mln zł. ZBiLK winien jest wspólnotom ok. 10 mln zł. W zasobie lokalówki jest prawie 19 tysięcy mieszkań i lokali użytkowych. Część mieszkań zajmują osoby z wyrokami eksmisyjnymi, które przez lata nie płaciły czynszu i zrujnowały je. Nie można ich wyrzucić bez zapewnienia lokalu socjalnego na dwa lata.

– Mamy ponad dwa tysiące takich wyroków – mówił Posadzy.

Dlatego w najbliższym czasie w mediach ukażą się ogłoszenia o poszukiwaniu lokali, które można byłoby wynająć na socjalne. Według Posadzego, ZBiLK mógłby zapłacić za wynajem lokalu ok. 1 tys. zł miesięcznie.

– Życzę powodzenia w poszukiwaniach. Wątpię, czy to to coś da – mówiła wczoraj radna Grażyna Zielińska (PO).

I ostro skrytykowała działalność ZBiLK.

– Nie panujecie nad umowami, nad majątkiem. Dlaczego nie pilnujecie, aby w mieszkaniach komunalnych żyli tylko ci, którym się on należy. Według projektu nowej uchwały każdy będzie mógł starać się o mieszkanie, wystarczy, że przyjedzie do Szczecina. To wydłuży kolejkę oczekujących na mieszkanie - mówiła.

Na mieszkanie czeka w Szczecinie ok. 16 tysięcy osób.

Dyrektor Posadzy odpiera zarzuty. Według niego ściągalność długów wynosi 80 procent. Zaległości dwu, trzy miesięczne będą odbierane na zasadach ugody z najemcą.

W tym roku ZBiLK chce oddać część zaległych pieniędzy wspólnotom mieszkaniowym na fundusz remontowy.

– Zdecydowaliśmy, że w pierwszej kolejności pieniądze otrzymają te wspólnoty, które mają inwestycje lub je zaplanowały. Reszta będzie musiała poczekać – dodaje Posadzy.

Jesienią radni zajmą się pomysłem podwyżek czynszów w lokalach komunalnych. Wzrost opłat może sięgać nawet 50 procent. Część osób będzie mogła liczyć na
zniżki i bonifikaty. Podczas dyskusji na moment pojawiła się sprawa kontenerów dla eksmitowanych.

– Tak zrobiono w Goleniowie i ludzie zaczęli płacić – mówił dyrektor. Radni nie podjęli jednak tego tematu. – Najlepiej byłoby sprywatyzować wszystkie lokale. Wtedy problemu by nie bylo. Mam wrażenie, że sprawa idzie tak długo, bo dzięki temu pracownicy ZBiLK mają wciąż zatrudnienie – podsumował radny Władysław Dzikowski.

Radni zdecydowali, że z dyrektorem Posadzym chcą się spotykać częściej. W ZBiLK pracuje ok. 200 osób.



X

Miejsce
w rankingu
Redakcja MM

E-mail: mmszczecin@mediaregionalne.pl Tel.: 91 481 33 00 Adres: ul. Nowy Rynek 3

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

chemi chemi
ZAmiana mieszkan 2012-03-07 18.12

Zrobić program zamiany wygodnych mieszkań dłużników na slamsy w których mieszkają uczciwi ludzie a nie załapali się na program zamiany jaki był w ubiegłym roku / Mieszkanie STBS z czynszem komunalnym w nagrode z systematyczne opłaty /

m.b Gość
~m.b
mieszkanie 2012-03-07 18.50

Ile osob dostaje mieszkanie na rok?

ew Gość
~ew
ile osób spoza kolejki dostaje mieszkania? 2012-03-07 20.51

czekam 14 lat i do tej pory żadnej propozycji ze ZBiLK,a przede mną tysiace ludzi spoza kolejki dostało, wiadomo jak

RB Gość
~RB
kto się na to zgodzi? 2012-03-07 21.20

Ciekawe, kto wynajmie lokal patologii za 1 tyś. miesięcznie. Po ich pobycie lokal będzie się nadawał do kapitalnego remontu. Raczej marne szanse na taki sposób pozbycia się dłużników z lokali komunalnych.

bolus bolus
RB, no właśnie..*( 2012-03-07 22.10

..ale żeby dać komuś dach darmo i jeszcze za niego płacić ? Absurd ! ZBiLKnie ma poważniejszych inwestycji jak inwestowanie w dłużników i wandali ? Sąd wydając wyrok eksmisyjny powinien pytać obie zainteresowane strony o propozycje rozwiązania sytuacji :-ZBiLK co może zagwarantować a eksmitowanego-ile może zapłacić .Takie rozdawnictwo mieszkań przez Sądy naraża miasto na szwank. Złe wyroki powinny być rozpatrywane ponownie ( ZBiLK powinien mieć możliwość odwołania się , to oni ( nie Sąd) znają od lat swoich lokatorów i wiedzą czego mogą spodziewać się na przyszłość

roninek777 roninek777
nie dluznik 2012-03-08 10.23

mowicie o rzeczach ktorych nie znacie.....czynsz czasami jest przegiety....zamiana...zapomnij....punkty np.zpomorzany,,,smiechu warte...za 48m2....700 zika..za coqzwa mowie???....i mowie o czynszu...

roninek777 roninek777
nie dluznik 2012-03-08 10.23

mowicie o rzeczach ktorych nie znacie.....czynsz czasami jest przegiety....zamiana...zapomnij....punkty np.zpomorzany,,,smiechu warte...za 48m2....700 zika..za coqzwa mowie???....i mowie o czynszu...

Agnieszka Gość
~Agnieszka
socjalne 2012-03-08 10.24

od listopada weszła ustawa pozwalająca na eksmisję dłużników na bruk; nie dajcie się oszukać ZBiLKowi-robią mieszkania socjalne we wspólnotach nie informując nikogo o tym; może nowy dyrektor tego zakładu weźmie sobie takiego menela (na lokatora) co tłucze się całymi nocami i pali ognisko na podłodze ?

sylwia Gość
~sylwia
ale jaja 2012-03-08 11.51

...ale nie tylko menel nie płaci za czynsz ,znam dużo rodzin które nie płacą bo nie maja z czego,!!Jeżeli musza wybierać czy kupić chleb i leki a może czynsz opłacić to pewnie wybiorą chleb!to jest błędne koło pracy nie ma ,jak jest to takie zarobki że nie wiadomo co opłacić w pierwszej kolejności a jak ma się dzieci no to zapomnij o oszczędzaniu ,zamienić mieszkanie na takie jakie stać to chyba że postawią nowe! w tym szczecinie nic już nie ma oprócz sieci handlowych ! nie mierzcie wszystkich jedną miarą !

chemi chemi
Kilka lat były próby programu w UM.. 2012-03-08 11.54

Miała powstać baza danych tzw zadłużonych mieszkań o dobrym standardzie i baza osób mieszkających w tzw.slamsach ale dbających o lokal ...I takie zamiany miały być z urzędu...zaniechano tego .Szkoda,bo byłaby szans dla ludzi aby mieszkali w godziwych warunkach a tzw." menele" w socjalnych lokalach...

Zachar Zachar
A nie lepiej 2012-03-08 16.51

i taniej żeby ZBiLK dopłacał ok 500-600 PLN takiej "normalnej" rodzinie, żeby mogła sobie wynająć mieszkanie na wolnym rynku, w normalnych warunkach niż pakować 1000 PLN w patologię?
Patole dostają "w prezencie" nowy lokal, który i tak zdemolują, ZBiLK musi wyremontować dotychczas zajmowany przez meneli lokal, żeby móc go wynająć "normalnej" rodzinie- przecież to są ogromne koszta Z MOJEJ KIESZENI KURWA MAĆ!!!

dddd Gość
~dddd
socjalne 2012-08-29 07.49

ja czekalam 16 lat i dostalam po przyspieszeniu SKM.Niby mieszkanie socjalne i niski czynsz ale za to ogrzewanie elektryczne i zima za prad rachunki kosmiczne.Chce sie zamienic i nie mozna.Tak ZBiLK pomaga i posredniczy w zamianach

Gosc Gość
~Gosc
PiS szaleje 2012-10-18 12.01

ZBiLk nie ma kasy i niczego nie remontuje. Nawet jak wywala meneli z komunalnego to te mieszkanie stoi puste bo nie maja za co go wyremontowac. Takich straszacych pustostanow jest i bedzie coraz wiecej.
Licza, ze zwiekszy sie ilosc kasy jak podniosa ludziom dwa razy czynsz. Nonsens. Przepuszcza ta kase jak wszystko.
Ludzie tylko pamietajcie przy wyborach:
PiS - to oni uchwalili by podniesc mieszkancom czynsz o 100%. A SLD im w tym pomoglo. Zebyscie nie mieli dylematow, skad te partie zamierzaja czerpac kasiore na dzialalnosc. Bo uwazaja, ze miasto to firma ktora ma zarabiac i krecic lody na swoich mieszkancach.

odwazna Gość
~odwazna
problem ze znalezieniem najemcy mieszkan socjalnych 2013-08-10 17.52

mozna pisac pisac i jeszcze raz pisac moja rodzina tez padla ofiara przekretow zostalismy eksmitowani do bloku z wandalami oraz patologia jestesmy po nieslusznej eksmisji gdzie wyrok zapadl 2 lata temu a ostatnia rozprawa sadowa z naszym powodzeniem zakonczyla sie w tym roku w kwietniu a wyladowalismy z maloletnim dzieckiem tez prawie w slamsach ale nic my teraz wojne rozpoczelismy o swoje prawa i nie ma to jak zdjecia jako dowod a jak trzeba bedzie to i nawet na podstawie dowodow telewizja koniec poniewierania ludzmi ktorzy przez takich utracili wszelkie szanse na normalnosc ale to sie zmieni wkrotce