*
Dodane 2012-01-05 14.45 , komentarzy 62

Szczecin: Szybki tramwaj wystartuje w tym roku [prezentacja]

Poznaliśmy konkretne plany budowy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju.

Poznaliśmy konkretne plany budowy Szczecińskiego Szybkiego ...

Szczecin: Szybki tramwaj wystartuje w ty...

Autor:

W drugim kwartale tego roku ma ruszyć przetarg na budowę Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju.  Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie. Obrońcy willi Grunenberga, która znajduje się na trasie SST nie odpuszczają i dalej chcą blokować inwestycję.

Prezydent Piotr Krzystek poinformował, że 27 grudnia – miesiąc przed ostatecznym terminem - do Centrum Unijnych Projektów Transportowych wpłynął wniosek o dofinansowanie inwestycji. Przetarg na jej wykonanie ma rozpocząć się w drugim kwartale tego roku, wykonawcę poznamy pod koniec.


Prace powinny ruszyć na początku przyszłego roku, a zakończyć się na koniec 2014 roku.

- Dzięki temu skomunikujemy wreszcie Prawobrzeże i Lewobrzeże. Jest to szalenie istotny projekt dla wszystkich szczecinian – mówi Piotr Krzystek. – Jest to ogromne przedsięwzięcie warte ponad 200 milionów złotych. Z tą myślą trafią też do nas 22 niskopodłogowe tramwaje, które w dużej mierze będą służyły do obsługi tej linii.

Trasa z Basenu Górniczego do pętli przy na ulicy Turkusowej liczyła będzie cztery kilometry. Torowisko przystosowane będzie do obsługi tramwajów, które maksymalnie poruszać się będą mogły z prędkością 60 km/h. W rzeczywistości ich prędkość wyniesie 30-40 km/h.


Atak na prezydenta

Przed przystąpieniem do inwestycji należy rozwiązać jeszcze jeden problem: na trasie SST stoi willa Grunenberga. Na spotkanie z prezydentem przyszedł Mariusz Łojko, prezes Stowarzyszenia "Ocalmy zabytek", które od dłuższego czasu stara się zablokować inwestycję. Zaatakował prezydenta twierdząc, że projekt jest niezgodny z prawem budowlanym, przez co miasto straci dofinansowanie. Groził również prokuratorem.

- Wszystko jest tak, jak być powinno – odpowiedział Paweł Sikorski, dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich UM. – Toczą się aktualnie postępowania w sprawie tego budynku: o wpisanie zabudowań gospodarczych do rejestru zabytków oraz o wpisanie całego terenu. W połowie miesiąca poznamy decyzję.

Głos zabrał również prezydent.

- Bez szybkiego tramwaju nie ma szans, by willa odzyskała swoją świetność. Wszyscy wiemy, jak teraz wygląda. Jest szansa na jej przesunięcie, takie operacje robi się już w Europie. Wtedy zapewnimy jej nietykalność. Dołożymy starań, by została zagospodarowana na cele miejskie. Jeśli chodzi o całą nieruchomość, wraz z otoczeniem, nie ma tam w mojej ocenie zbyt wielu elementów wymagających szczególnej ochrony. Po przeniesieniu zabytku pole do działania oddamy środowiskom, które zabiegają o to, by mogły tam funkcjonować. Oczywiście również ich wspomożemy. Z pewnością willa nie będzie stała pusta, będzie nawet konkurencja o to, kto ma z niej korzystać.


"Akt barbarzyństwa"

Nie przekonuje to wszystko Mariusza Łojko, który uparcie twierdzi, że przesunięcie zaniedbanego budynku będzie aktem barbarzyństwa. Podważa jednocześnie kompetencje już nie tylko urzędników, którzy od lat zajmują się przygotowaniem dokumentacji, a nawet konserwatorów zabytków.

- Pogubili się. Nie biorą pod uwagę obiektów towarzyszących. Jeśli wyda zgodę na przesunięcie wszystkiego i dopuści do budowy – będzie to skandal na skalę europejską.

Na pytanie, dlaczego dopiero teraz tak walczą o wstrzymanie inwestycji i przez lata pozwolono na zapuszczenie tak ważnego dla nich budynku – odpowiada:

- Walczę od samego początku, gdy o tym się dowiedziałem. Projekt można było zmienić. Ludzie nie dokonywali tam remontów z różnych względów. Dzięki temu mamy teraz wspaniale zachowany obiekt, z mnóstwem oryginalnych elementów. Jest wiele organizacji, które są zainteresowane pomocą odrestaurowania willi. Również zagranicznych – podsumowuje.

Projekt Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju z... 2009 roku

X

Miejsce
w rankingu
Andrzej Kus

brak opisu

Komentarze

Tetryk Teteryk Gość
~Tetryk Teteryk
SST 2012-01-05 15.08

Już widzę MKM-ów latających z aparatami fotograficznymi.

arturo66 arturo66
nareszcie 2012-01-05 15.13

moze wreszcie ruszy budowa
zaznaczam iz przed wojna byl tramwaj do zdroii

Nie przydupas Gość
~Nie przydupas
Jak urzędniki mówi, że wszystko jest w porządku 2012-01-05 15.27

to znaczy to zwykle, że jest totalnie na odwrót.

Kolejny kredyt i kolejne podwyżki - tak to będzie wygladać. Po co komu szybki tramwaj w cenie przejazdu autem??? może P. Krzystek wprowadzi bilety 5 minutowe za 1,5 zł - to taki sam propagandowy wałek, jak każda ukryta podwyżka :-D

Ale spokojnie na premie dla Zarządu starczy.

Tetryk Teteryk Gość
~Tetryk Teteryk
Nie przydupas 2012-01-05 15.50

Masz 100% racji. W naszym mieście komunikację miejską podporządkowuje się pod pragnienia miłośników komunikacji.
Nie zdziwię się jak niedługo zaczną budować tramwaj na wojska polskiego.

A no właśnie. Słyszał ktoś, że Miłośnicy komunikacji chcą lobbować za czterokrotnym podwyższeniem opłat za Parkowanie?

wert Gość
~wert
ten Łojko 2012-01-05 16.00

to jakiś oszołom

CICHY34 Gość
~CICHY34
super 2012-01-05 16.18

naresccie roswijamy sie kocham ssccecin

alat57 alat57
@~Tetryk Teteryk 2012-01-05 16.45

Dobry anonimowy nick, do "wypowiedzi"

"Masz 100% racji. W naszym mieście komunikację miejską podporządkowuje się pod pragnienia miłośników komunikacji.
Nie zdziwię się jak niedługo zaczną budować tramwaj na wojska polskiego."

No, żebyś się tetryku nie zdiwił:)

"A no właśnie. Słyszał ktoś, że Miłośnicy komunikacji chcą lobbować za czterokrotnym podwyższeniem opłat za Parkowanie?"

Jakoś nikt nie słyszał, ponieważ malkontentów nikt nie chce słuchać, byłem wyjątkiem, baaaaaaaj:)

wtf Gość
~wtf
alat57 2012-01-05 17.11

masz coś z głową? miło gość pyta a Ty psujesz atmosferę jakimiś żałosnymi tekścikami

Dudek Jerzy-Jurek Gość
~Dudek Jerzy-Jurek
Kolejna ściema Kszysdka... 2012-01-05 17.23

Wiecie, że Pogoń gra od pół roku na nowo otwartym stadionie - CZTERDZIESTOTYSIĘCZNIKU !!!

alat57 alat57
Podwyżki 2012-01-05 17.30

No właśnie, ponoć ZWiK ma podnieść ceny dziesięciokrotnie, na życzenie miośników kanalizacji miejskiej:):):):)

grażyna Gość
~grażyna
szybki tramwaj 2012-01-05 17.44

Robi się wielkie "hallo" z szybkim tramwajem na tak krótkim odcinku Basen - Turkusowa A czy włodarze naszego miasta pamiętają poprzednie plany połączenia prawobrzeża z lewobrzeżem gdzie tramwaj miał jechać aż na 26 Kwietnia.? Co teraz się dzieje z tamtymi planami ? Przecież mamy autobus "65",który jedzie dalej (na Oś.Bukowe)a nie tylko na Turkusową z Basenu Górniczego !

FC Bukowe Gość
~FC Bukowe
A komu tak naprawdę potrzebny jest ten tramwaj? 2012-01-05 18.04

Obecne połaczenie z przesiadką na basenie gorniczym jest lepsze. Wysiadam tam sobie i w zaleznosci gdzie chce dojechac wybieram sobie autobus. Proste i łatwe rozwiazenie,

Tetryk Teteryk Gość
~Tetryk Teteryk
Drogi Alacie 2012-01-05 18.04

Skoro tak piszę, to znaczy, że wiem, bo mam zaufane źródła wiedzy.
Bo fotografowie tramwajów bardzo pragnęliby, żeby kierowcy porzucili swoje samochody i żeby wszyscy jeździli tramwajami. Powiem, że chcą to lobbować razem z SENS-em.

Oni po prostu wszędzie pragną tramwajów. Sugeruję Panu zapoznanie się z poglądami tych ludzi na ich portalu zwanym bodajże KOMiSem

Dziwię się tylko, czemu urzędnicy w ogóle biorą pod uwagę zdanie takich ludzi.

Michi_Beck Michi_Beck
Ocalmy zabytek 2012-01-05 18.19

http://ocalmyzabytek.ubf.pl/news.php

SST............gamoni raj :) Gość
~SST............gamoni raj :)
SST 2012-01-05 22.22

Szybki tramwaj to "marzenia ściętych łbów " skyskraperCity :)))))......dzieciarnia od klocków lego czy innych tam piaskowych pierdu pierdu :)))))))

jw3zt Gość
~jw3zt
jebać willę 2012-01-05 23.22

jabac wille i ich obrońców

alat57 alat57
Drogi Tetryku 2012-01-06 12.15

Czy Ty czytasz to co piszesz, chyba nie, bo gdybyś czytał to napewno nie wcisnął byś, DODAJ KOMENTARZ.:)
Pomyśl o ile potrafisz, ile łbów siedzi w każdym złomie zmierzającym do miasta czy w przeciwnym kierunku, przeważnie jeden, ile osób jedzie w jednym tramwaju czy autobusie?
O ekologii to już pewnie nie masz bladego pojęcia.
Odnośnie poglądów ludzi z portalu KOMIS nie muszę się zapoznawać, ponieważ jestem współpracownikiem redakcji i użytkownikiem portalu.
Panu natomiast radziłbym aby Pan się zapoznał z poglądami MKMowców, a później wypowiadał się na temat ich poglądów.

Urzędnicy, no cóż, widocznie po prostu tak muszą, nie mając bladego pojęcia w tej kwestii:)

Bartek Gość
~Bartek
popieram.... 2012-01-06 12.40

jebac wille!!

maksiu Gość
~maksiu
bajki 2012-01-06 13.07

powstanie tak jak kloak garden no i oczywiście marina

alat57 alat57
Szybkie zrobienienie kasiorki 2012-01-06 13.31

to nie mieszkańcy willi Gru..,cośtam, to po....i "pasjonaci", (bez)SENS-u

Ziom Ziom
OHOHOHO 2012-01-06 13.33

Miłośnicy (biedacy) komunikacji miejskiej (ktorych nie stac na auta) lepiej niech sie odpier... od aut. TO ŻE KOGOŚ NIE STAĆ NA AUTO NIE ZNACZY BY ROBILI TAK BY KTOS NIE MOGL NIM JEZDZIC.

Dam sobie uciąć rękę, ze miłośnikami komunikacji są kobiety lub zniewieściali "mężczyźni" którzy od dziecka interesowali się lalkami a nie motoryzacją i nie wiedzą jaka jest frajda z pojeżdzenia sobie samochodem.

I teraz nie wiem czy moje słowa nie są zbyt ostre dla tych sierotek ;)

Moiz Gość
~Moiz
@Ziom 2012-01-06 14.06

weź cep i ...., ty wiesz co:)

Chyba że również w tej kwestii jesteś mało rozgarnięty i nie wiesz co to jest:):):)

Ziom Ziom
Miłośnicy Komunikacji miejskiej 2012-01-06 14.09

Wiem, ze te słowa was bolą ale co ja na to poradzę ;)

a swoim synom zamiast resoraków juz malutkie tramwaje kupiliście? ;)

Moiz Gość
~Moiz
@Ziom 2012-01-06 15.18

"...i nie wiedzą jaka jest frajda z pojeżdzenia sobie samochodem."

Znam dwóch takich chojraków, dzisiaj jeżdżą komunikacją miejską i najlepiej chwalą sobie niskacze, bo bezproblemowo wjeżdżają do nich wózkami inwalidzkimi.:(

Ziom Ziom
Moiz@ 2012-01-06 15.24

To ze masz upośledzonych kolegów ktorzy nie potrafia korzystac z auta w sposob bezpieczny to tylko "pogratulowac" znajomości.