*
Dodane 2011-09-08 21.10 , komentarzy 13

Szczecin: Hala opery robi wrażenie [film, foto]

Szczecińska opera, która przeniosła się do namiotu przy ul. Energetyków, pierwszy raz gościć będzie widzów prawdopodobnie już w niedzielę.

Szczecińska opera, która przeniosła się do namiotu przy ul. ...

Szczecin: Hala opery robi wrażenie [film...

Autor: Marcin Bielecki

Marszałek ujawnił, że na modernizację obiektu przeznaczył do dodatkowe 44 mln zł zwiększając pulę pieniędzy do 68 mln zł. Pierwszy koncert w tymczasowej siedzibie Opery przy ulicy Energetyków już w niedzielę.

- Jeszcze dziś, a najdalej jutro spodziewamy się uzyskać pozwolenie na użytkowanie obiektu - powiedział dziś podczas wizji lokalnej tymczasowego hali marszałek Olgierd Geblewicz. - A wówczas pierwszym, który wystąpi w tym miejscu, będzie Brendan Perry.

Dziennikarze zwrócili uwagę, że namiot nie przypomina już namiotu, a solidnie wykonaną halę, która robi wrażenie. Zadbano nawet o drobne detale, by widz nie miał wrażenia, że przychodzi do tymczasowej siedziby.

Na widowni zasiądzie 580 widzów. Dla dalszych 400 można w każdej chwili dostawić krzesła, gdy występ nie będzie wymagał obecności orkiestry (np. podczas występów baletowych).

Podczas zwiedzania obiektu było niestety słuchać i to wyraźnie każdy przejeżdżający ulicą Energetyków tramwaj.

- Zostaną zainstalowane jeszcze specjalne ekrany akustyczne, które wyeliminują ten hałas - obiecuje Szymon Różański, dyrektor Opery. - Na pierwszym koncercie jeszcze ich nie będzie. To wówczas przetestujemy miejsca, gdzie powinny być podwieszone.

Obiekt jako pierwszy tego rodzaju w Polsce będzie miał ekologiczne, najnowocześniejsze w Europie ogrzewanie na pelety (sprasowane trociny).

- To bardzo oszczędne ogrzewanie, a więc tanie i jednocześnie bardzo czyste - mówi Ireneusz Nowak z firmy Biopal, która je instalowała. - Jest też bardzo wydajne. Składa się z siedmiu nagrzewnic o mocy 350 kW każda. Istnieje też możliwość podłączenia klimatyzacji, gdy będzie zbyt gorąco.

Dla aktorów przygotowane profesjonalnie garderoby oraz osobne dla gwiazd. Takich dodatkowych pomieszczeń nie będzie na Zamku po ukończeniu remontu siedziby. Ta zaś ma być oddana do użytku w 2013 r.

Wczoraj marszałek ujawnił, że zwiększył zakres remontu i kwotę przeznaczoną na modernizację z 24 mln zł na 68 mln zł. ta wiec zmodernizowana zostanie nie tylko scena i widownia, ale również wszystkie pomieszczenia techniczne. Niestety powierzchnia zajmowana przez Operę nie zwiększy się, choć zamierzano to w pierwszych planach. marszałek uzasadnił to faktem, że były wówczas przymiarki do wyprowadzenia z zamku urzędu marszałkowskiego.

Pytany, czy nie warto byłoby pokusić się za te 68 mln zł o nowy obiekt (nowa filharmonia kosztować będzie ok. 110 mln zł) stwierdził, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat nie ma co liczyć, na taka inwestycję. A lokalizacja Opery na Zamku dodatkowo uatrakcyjnia obiekt.

Brendan Perry, który wystąpi prawdopodobnie już w niedzielę o godz. 19 w tymczasowej hali Opery na Zamku, to brytyjski muzyk , kompozytor , wokalista i multiinstrumentalista. Znany jest z wieloletnich występów w grupie muzycznej Dead Can Dance.

Koncert odbędzie się w ramach cyklu Morze Muzyki 2011. Artysta będzie promował ostatni album pt. "Ark", na którym znalazły się m.in. kompozycje "Babylon" i "Crescent", napisane w związku z krótką reaktywacją Dead Can Dance w 2005 roku i promowane podczas trasy koncertowej Dead Can Dance Reunion Tour.



X

Miejsce
w rankingu

Komentarze

jackobs Gość
~jackobs
j 2011-09-08 21.36

no i po cholerę ma wracać na Zamek , który nie jest dostosowany do tego , parkingów nie ma i cierpi na tym wewnętrzna urbanistyka . Ma być wielka koszmarna filharmonia i styka , wszyscy się tam zmieszczą , opera , teatry itd . Ale kasę topić trzeba bo jak się nie buduje , nie remontuje to i się nie kradnie

krystyna S krystyna S
ktoś tu nie odróznia hali 2011-09-08 22.55

od namiotu ?

Q Gość
~Q
A co dalej ... ? 2011-09-09 01.03

A co będzie z tą halą kiedy skończy się remont właściwej filharmonii ??

invest Gość
~invest
namiot? hala? a co potem? 2011-09-09 08.40

Dlaczego żadna z gazet nie drąży tematu tymczasowości namiotu? Przed budową mówiło się, że po 2 latach zostanie rozebrana i sprzedana, a od pewnego czasu nikt już o tym nie mówi, bo z tymczasowego namiotu zrobiła się hala, w dodatku z fundamentami.

Dlaczego tak brzydka konstrukcja powstała przy samej wjazdówce do miasta, w otoczeniu przepięknej Izby Celnej i budowanego biurowca Lastadia?

Dlaczego ów namiot nie powstał na tyłach Międzynarodowych Targów Szczecińskich, gdzie byłby wykorzystywany w trakcie odbywających się targów? Warto nadmienić, że MTSy bardzo często wynajmują namioty, bo hala główna ma małą powierzchnię?

Ile kosztuje dodatkowe wyciszenie tego obiektu i kto podjął decyzję o budowie obiektu przy ruchliwej ulicy?

Czy namiot Opery nie koliduje z planowaną przebudową ulicy Energetyków? Czy nie zahamuje rozwoju Łasztowni?

No i na koniec: co chcą w tym namioto-hali organizować po wyprowadzeniu Opery skoro mniej więcej w tym samym czasie zostanie oddana do użytku hala widowiskowo-sportowa przy ul. Szafera?

Reasumując: Powstał brzydki i nietymczasowy obiekt, który trwale oszpecił okolicę, a koszt jego budowy i utrzymania podchodzi pod niegospodarność władz.

Nie łykajmy papki o tym jaki to on fajny w środku, ale drążmy czy w ogóle ma rację bytu i dlaczego podjęto takie, a nie inne decyzje.

pw Gość
~pw
Ludzie zacznijcie się leczyć... 2011-09-09 09.14

Nie budują, jest źle, bo nic się nie dzieje. Budują też jest źle, bo rzekomo kradną. Masz wiedzę na ten temat, idź złóż zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do prokuratury.

Dalej, poszycie PCV namiotu ma trwałość min. 9 lat, nie wiadomo więc, dlaczego ktokolwiek miałby namiot rozbierać po dwóch latach, chyba że w celu przeniesienia w inne miejsce.

W jaki sposób ten namiot miałby utrudnić inwestycje na Łasztowni, przechodzi moje pojęcie. Z logistycznego punktu widzenia, nie stanowi żadnego utrudnienia.

Cały obiekt kosztował 7 mln złotych, włącznie z wyciszeniem. Namiot ma być podświetlany, więc wcale nie jest oczywiste, czy nocą będzie szpecił miasto. Może wręcz przeciwnie.

Co po powstaniu hali na Szafera będzie w tym namiocie? Każda impreza, której będzie potrzebna tak duża hala, a która będzie zlokalizowana w centrum miasta. Dlatego właśnie ten namiot stoi tam, gdzie stoi, żeby miasto mogło zarabiać na tak dużym obiekcie, zlokalizowanym tak blisko centrum. Jeśli nie widzisz potencjalnych zastosowań dla tego obiektu z taką lokalizacją, to faktycznie biznesu na nim nie byłbyś w stanie zrobić. Korzystna lokalizacja z punktu widzenia przyszłych zastosowań namiotu, wyjaśnia również dlaczego nie stoi on na tyłach targów.

invest Gość
~invest
namiot 2011-09-09 09.32

Widać nie wiesz, że na Energetyków planowano rondo typu cygaro, które wymagałoby sporego terenu, a tak się składa, że namiot tam postawili.

Brak odpowiedzi dlaczego tam, a nie w zacisznym miejscu, aby szczeciński podatnik nie musiał dopłacać do widzi-misia byłego dyrektora opery.

jest jak najbardziej za budowami i cieszę się z hali na Szafera, nowej Filharmonii, przebudowy centrum, ale nie widzę powodu, aby zachwycać się brzydkim namiotem, który oszpecił okolicę.

Nie odniosłeś się do pomysły z budową tego obiektu na terenach MTSu.

krystyna S krystyna S
Gość ~pw - wprowadzasz w błąd pisząc że miesto będzie zarabiać na zbudowanym namiocie 2011-09-09 09.33

- bo tak naprawdę , biorąc jeszcze pod uwagę 7 mln.koszt budowy , (?) mln.utrzymania i...rozbiórki , to nie "miasto", ale my, szczecinianie będziemy nieźle dopłacać do tego namiotu .Komentarz Gość ~invest całkowicie słuszny .
"Nie łykajmy papki o tym jaki to on fajny w środku, ale drążmy czy w ogóle ma rację bytu i dlaczego podjęto takie, a nie inne decyzje. "

bla bla Gość
~bla bla
:) 2011-09-09 10.30

A właśnie miałem kupić bilet na ten koncert Brendana Perryego, ale 'krystyna S' i 'invest' uświadomili mi jak bardzo powinienem znienawidzić całą inicjatywę.
To już tam stoi, czemu mam się doszukiwać dziury w całym? Lepiej się tam przejdę i sam ocenie, a nie jakiś bzdur będę słuchać :))))

obserwator Gość
~obserwator
Gość ~bla bla - ależ zaniechaj nienawiści 2011-09-09 10.46

i posłuchaj Brendana Perryego w szumie hałasujących aut itramwai gdy w Szczecinie tyle pustych sal stoi pochopnie pozbytych się przez miejskich urzędników.

pw Gość
~pw
invest i krystyna S 2011-09-09 15.40

Gdzie to rondo ma być utworzone? Na wysokości namiotu? Chyba nie, więc nie wiem, w jaki sposób namiot miałby przeszkadzać.

Dlaczego miasto miałoby nie zarobić na namiocie? Skąd wiesz, że koszty wybudowania takiej hali nie zwrócą się na imprezach, które można w nich organizować? Lokalizacja jest dobra i jest to chyba jedyny lokal z taką pojemnością w centrum, więc nie widzę powodu, dlaczego w przyszłości miałyby się tam nie odbywać większe koncerty. Poza tym namiot taki można też sprzedać, choć Krystyna S po prostu rozebrała go i wywiozła na złom.

Odpowiedź na pytanie, dlaczego namiot stoi tam, gdzie stoi padła: jest to atrakcyjna lokalizacja, która może w przyszłości cieszyć się zainteresowaniem organizatorów rozmaitych imprez. Oczywiście można postawić namiot na zadupiu (tfu, w zacisznym miejscu), tylko pytanie, kto będzie zainteresowany jego wypożyczaniem. Poza tym, faktycznie jest nad czym płakać, teren jak na miejsce bliskie centrum miasta był wyśmienicie zagospodarowany. Lepiej było bez namiotu.

pw Gość
~pw
obserwator 2011-09-09 15.46

Ręce opadają. Rozumiem, że wyobrażenie o poszyciu namiotu czerpiesz z obserwacji poszycia namiotów z hipermarketu. Dlaczego miałby być słyszalny szum aut i hałas tramwajów? Widziałeś kiedyś nowoczesny samochód cabrio z miękkim dachem? Jakim cudem inżynierom udało się uzyskać wyciszenie na poziomie auta z konwencjonalnym dachem? I dlaczego w namiocie opery mieliby nie zastosować podobnego rozwiązania? Nie ma to jak narzekać na wszystko, co się dzieje.

maciek Gość
~maciek
tak jak zawsze 2011-09-17 10.09

przecież jesteśmy bogatym narodem stać nas na wydawanie pieniędzy na coś tymczasowego!!! po co planować i budować raz i porzadnie; przemyslanie, to nie w naszej mentalności. musi być bylejakość i chaotyzm jak we wszystkim w tym pięknym kraju

Ko Ko
placa ci za te twoje poglady? buehe 2011-10-25 10.10

robi wrazenie to twoja glupota Robcio, za ochlapa napiszesz co trzeba :) dziennikarzyno , a czy robi na tobie wrazenie biedna rodzina ktora nie ma co jesc podczas gdy ty lizesz dupe za pozwolenie wejscia i zrobienia kilku fotek??