*
Po naszej publikacji Dodane 2011-01-27 07.11 , komentarzy 25

Opłaty za centralne ogrzewanie. Kontrowersji ciąg dalszy

Sytuacja opisana w materiale "Z dwustu kresek zrobił się tysiąc"
jest bliźniaczo podobna do mojej w spółdzielni mieszkaniowej „Kolejarz”.

Ta sama firma obsługująca (Ista Polska), te same podzielniki odczytywane radiowo, te same wysokie dopłaty, przeciwko którym burzą się mieszkańcy. Bo wychodzi na to, że pomimo sporych oszczędności lokatorzy muszą dopłacać bajońskie sumy, jakby ciepło było na wagę złota.

Ista naliczyła mi za ogrzewanie 42.42 m2 mieszkania koszty użytkownika na 3053,21 PLN, w tym dopłatę w wysokości 1946,47 PLN. Naliczyła mi 152 + 0 + 81 + 1578 jednostek na 4 grzejnikach. Od razu zastanawia ilość jednostek na ostatnim grzejniku. Ponieważ w poprzednim rozliczeniu było to 50 + 0 + 0 + 1312 jednostek.

Już w lutym 2010 r zgłosiłem sprawę do spółdzielni, że zawór termostatyczny na grzejniku musi być chyba wadliwy, bo pomimo spartańskich oszczędności (patrz grzejnik 1, 2, 3) ciągle dopłacamy za ciepło wysokie sumy.

Okazało się, że zawód termostatyczny, miał całkowicie wyrobioną wkładkę uszczelniającą i pomimo, że zakręcaliśmy zawór na „0”, przepuszczał ciepło narażając nas na olbrzymie koszty. I być może to samo jest przyczyną zużycia 958 jednostek przez pana Antoniego.

Zapytałem konserwatora, co w związku z tym, mogę zrobić, bo następny sezon się już kończył. Powiedział abym napisał pismo do spółdzielni, może mi anulują część opłaty. Napisałem pismo do Spółdzielni Mieszkaniowej „Kolejarz”, opisując mój przypadek.

W odpowiedzi, po ponad dwóch miesiącach, pismem z dnia 30.04.201, spółdzielnia przyznała „że zgodnie z obowiązującym regulaminem, za stan techniczny instalacji centralnego ogrzewania w budynku oraz lokalu mieszkalnym (w tym zaworów termoregulacyjnych) odpowiada Spółdzielnia. Natomiast użytkownik lokalu mieszkalnego ma obowiązek niezwłocznego zgłoszenia do spółdzielni usterek instalacji c.o..... Natomiast brak jest podstaw do skorygowania rozliczeń za centralne ogrzewanie”.

To, że zawór termostatyczny jest wadliwy stwierdził dopiero konserwator ze spółdzielni, ciekawy jestem jak ja miałbym to sprawdzić.

Pomimo podnoszenia w następnych pismach, że spółdzielnia od kilkunastu lat, to jest od zamontowania zaworów termostatycznych, nie przeprowadziła ich przeglądu, spółdzielnia dalej podtrzymywała swoje stanowisko, podobnie jak Rada Nadzorcza, tłumacząc się że nie ma takiego przypadku w obowiązującym Regulaminie rozliczania ciepła i że musimy zapłacić za niechciane ciepło, nie chcąc wziąć chociaż części winy za niesprawny zawór termostatyczny na siebie.

Dzisiaj dowiedziałem się, że nie tylko ja w naszym bloku mam wysokie dopłaty do ogrzewania, że dotyczy to większości lokatorów (być może też maja niesprawne zawory termostatyczne).

Sąsiedzi przygotowują w tej sprawie pismo do spółdzielni, ja chcę dołączyć tam wniosek o zrezygnowanie z usług Isty przez spółdzielnię i powrót do rozliczania ciepła tylko z Elektrociepłownią od metra, tym bardziej że w każdym bloku są przyrządy do pomiaru zużytego ciepła.

Same koszty odczytu które pobiera Ista nie są wygórowane, ale koszty za podzielniki, serwis i obsługę programu, mogłyby znacznie obniżyć nasze koszty ogrzewania.

Apeluję więc do wszystkich członków spółdzielni, aby sprawdzili całkowite koszty firmy Ista dotyczące swojej spółdzielni, czy wspólnoty i w wypadku gdyby to była znacząca kwota, zebrała podpisy i wystosowała pisma do zarządów spółdzielni, w sprawie włączenia do porządku obrad nadchodzących zebrań grupowych i zebrań przedstawicieli punktu o rezygnacji z obsługi firmy Ista.

7

Miejsce
w rankingu
von sadow

Od września 2007 r Kurier Szczeciński wydrukował 13 moich tekstów, wziąłem też udział w konkursie Szkoła Mistrzów Fotografii być może z miernym skutkiem. Chciałbym u Was zamieszczać teksty zobrazowane zdjęciami, czy to możliwe?, czy tylko można zamieszczać zdjęcia jpg z opisem

Komentarze

konduktor Gość
~konduktor
zawór jak całka 2011-01-27 09.02

Nie każdy potrafi rozwiązywać równania różniczkowe - większości ludzi jest to całkowicie zbędne. Ale nie skojarzyć faktu zamknięcia zaworu i tego że kaloryfer jest dalej ciepły hm, a może nawet gorący z nieprawidłowym działaniem to co najmniej dziwne - mam nadzieję że mieszkaniu nie jest zainstalowana kuchenka gazowa !!!

Babostwo jagowe Gość
~Babostwo jagowe
Jak wyżej 2011-01-27 10.06

każdy może stwierdzić że kaloryfer grzeje,bez żartów,ale z drugiej strony fakt spółdzielnia Kolejarz to niestety najgorsza spółdzielnia jaka może być w Szczecinie.Nie robi nic,klatki nie malowane od 30 lat,ale za to domofony z nowych na nowsze wymienia,brud na osiedlu,żadnych inwestycji,śnieg na parkingach,chodnikach,przeciekające dachy w mieszkaniach.Paranoja.Brak prawidłowego zarządzania.Napisz im pismo ze coś nie tak,to maja jakiegoś dobrego prawnika,który załatwi wszystko i wszystkich.

von sadow von sadow
Niestety 2011-01-27 10.57

Jak przykręcisz zawór, to grzejnik jeszcze przez jakaś godzinę grzeje bez zmian, dopiero później odczuwasz różnicę. A jak przykręcisz zawór trudno abyś przy nim cały czas siedział i sprawdzał. To tak jak zaworem na ciepłą i zimną wodę, z natury rzeczy jesteś przekonany, że urządzenie działa, wiec po co miałbyś to ciągle sprawdzać.

ciacho ciacho
No właśnie 2011-01-27 11.03

Kto sprawdza działanie urządzenia, które z natury rzeczy powinno działać.

arturo66 arturo66
proste 2011-01-27 12.52

podzielniki to jest zlodziejstwo i nic pozatym bywa tak ze czlowiek siedzi w zimnym i ma doplacac? bzdura zlodzieje
przeciez mozna liczyc inaczej

ja Gość
~ja
firmy 2011-01-27 13.19

a może ktos się wypowie na temat firm przeprowadzających odczyty na zlecenie spółdzielni. To są dopiero oszuści.

ssm-szczecin Gość
~ssm-szczecin
SSM SZCZECIN 2011-01-27 22.02

Identyczna sytuacja jest w SSM. Osobiście kontaktowałem się z firmą która produkuje w/w sprzęt i powiedzieli wprost, że przy instalacji jaka jest na osiedlach w/w spółdzielni ich podzielniki oraz każde inne nie powinny być montowane. Czemu ? Ponieważ instalacja jest jedno rurowa a nie dwu. Sam wysłałem wiele pism do SSM w sprawie wadliwego działania podzielników i przepuszczających zaworów - co zrobili ? Nic a podzielniki dalej piją mimo tego, że grzejniki są wiecznie zakręcone !

Zmarżluch Gość
~Zmarżluch
Od metra 2011-01-28 08.57

Powrót do naliczania opłat od metra, może skutkować dużą oszczędnością.

Po Gość
~Po
Ale komuna byl zła 2011-01-28 10.04

pamiętam do dzis jak za dziecka w 1986 roku przeprowadziliśmy się na osiedle Bukowe,ciepłe ogrzewanie i woda ciepła było non stop.Grzejniki grzały cały czas w zime,nikt nie miał zadnych podzielników,zawory nie zakręcały się od nowości,ciepła woda i zimna bez liczników,ale wszystkim zachciało się kapitalizmu,wolności to PRZESTAŃCIE NARZEKAĆ!!!!!!!.Porównajcie komune ze zgniłym kapitalizmem. Większość chce powrotu komuny.

D Gość
~D
... 2011-01-28 12.19

Nikt nie narzeka ale jak jesteś taki mądry / mądra to zapłać mój przyszły rachunek za błędnie naliczane ogrzewanie. Znam przypadek gdzie gość ściągnął podzielniki z grzejników i zamknął je na pół roku w szafce. Po pół roku każdy nabił inną wartość a rozbieżność była bardzo duża. Dla jasności od razu mówię, że wszystkie podzielniki były w tej samej szafce

obi Gość
~obi
i tak mamy najdrożej w Polsce: 2011-01-30 15.27

http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/cieplo-najdrozsze-w-szczecinie-najtansze-w-gorzowie-wielkopolskim,12735.html
Z drugiej strony należy sie cieszyć bo mogło być drożej

wojciechj wojciechj
zbierz 10 sąsiadów 2011-01-30 19.55

i wystąp z pozwem zbiorowym przeciw spółdzielni...

istol Gość
~istol
ista i problemy 2011-10-11 10.53

macie problem z istą? rozliczeniami? piszcie na istol@interia.pl jestem specjalistą dość wysokiej klasy :) , jestem szczery do bólu w dwie strony, co do tego artykułu fajny, ale uzasadnianie iż nie mógł właściciel wyczuć iż zawór jest uszkodzony - bardzo prostackie tłumaczenie i zwalanie winy, musimy szukać konkretów, czegoś co ma podłoże prawne itd. :)

poco Gość
~poco
22zł za metr 2011-12-15 16.45

Mieszkam w Nysie budynek do wysiedlenia .Mieszkanie bez podzielników,do 2009 roku miałem zwroty około 200 zł za c.o.W tym roku naliczyli mi 1500 zł niedopłaty za 38 metrowe mieszkanie,a płacę co miesiąc 156 zł za centralne.Teraz w administracji powiedziano mi że wychodzi za ten sezon po 22 zł za metr.Ktoś ma podobnie,.mieszkanie jest gminne i przeznaczone do wysiedlenia ,zostało nas tu kilka rodzin,zwracaliśmy się na piśmie o likwidację centralnego ale niby nie można bo jest to część wspólna.Nadmienię że na dodatek w mieszkaniu dziś to znaczy 15-12-2011 mam temperaturę w pokoju 15 stopni.I nikogo to nie wzrusza

Pokrzywdzony. Gość
~Pokrzywdzony.
opłata za ogrzewanie 2011-12-30 10.04

Z takiego pisania prezesi i rada nadzorcza śmieją się.Zróbmy
zrzutkę po ileś zł i wynajmijmy specjalistów do sprawdzenia
rozliczenia opłat za ogrzewanie.Potem zbiorowy pozew do sądu.
Może jak parę lat temu prezesi /przemądrzali/odejdą w siną
dal.

szczecinianka Gość
~szczecinianka
a w mojej spółdzielni jest ok 2012-03-13 19.36

Bo placimy od m 2. I prezeska za nic nie założy złodziejskich podzielników, bo jest mądra. Dzięki temu w mieszkaniach jest cieplutko i nikt nie zagrzybia ścian. Placimy normalnie- ok 140 zł zaliczki miesięcznie.
Ludzie, organizujcie się i jak najprędzej pozbywajcie się tych złodziejskich podzielników oraz firm, ktore je obsługują!!!

jurg Gość
~jurg
,... . 2012-04-12 21.53

...kwestia uczciwości prezesa, nie ma żadnej różnicy w ilości zużytego paliwa z podzielnikami,czy bez jest tylko zamieszanie w opłatach za c o . A przy zamieszaniu łatwiej wyprowadzać ludzkie pieniążki ,lokatorzy oszczędzajcie,dopłacajcie a wilgoć się do budynków wkradnie i mury runą,runą...a czemu? bo twór postkomunistyczny nie został wypleniony i się rozrósł i wzbogacił na ludzkiej krzywdzie

PauloTheTiger Gość
~PauloTheTiger
możesz zrezygnować z isty 2012-04-24 06.29

Nie musisz zbierać żadnych podpisow i pisać do spoldzielni. Na podstawie punktu 9 Artykułu 45a ustawu Prawno energetyczne, regulamin rozliczen powinien przewidywać możliwość zamiennego systemu rozliczeń, opartego o metraż lub kubaturę pomieszczenia. Możesz więc sam zmienić sposób rozliczen i wypieprzyć te podzielniki w pizdu

tez Gość
~tez
- wady z 1978 roku! 2012-09-02 21.19

mam źle podłaczony grzejnik z "zimnej rury" dostawa górą a z ciepłej dolny odbiór - czyli NA ODWYRTKĘ zespawano! w 1978 roku! zgłaszam to od lat SM, zimą nie chcą naprawić (bo woda w pionach), a latem. nie wiedzą, która ciepła, a która zimna. Za to na "podzielniku ten mały grzejnik "robi" mi 2/3 poboru całego mieszkania ( 5 grzejników)

majowe majowe
SM DĄB ZAWYZONE ODCZYTY ISTA 2012-12-19 19.23

Czy ktoś ma jeszcze kłopoty z wadliwymi odczytami z podzielników ISTA w SM Dąb.????.
Bo ja mam. Dostałem rachunek do wyrównania 2500 chociaż zawsze miałem zwrot. Oczywiście grezejników od kliku lat własciwie nie używam.

Moa Gość
~Moa
Ja walcze z dopłatami ISTA!!!!!!!!!!!! 2013-11-17 11.48

Ja mam ogromne dopłaty za CO z firmy ISTA ! W zeszłym roku dopłaty 1700zł , dwa lata temu 3000zł, trzy lata temu 1800zł. Zaciągneliśmy kredyt 10 tysięcy żeby zrobić dopłaty spłacamy go do dziś po 500zł miesięcznie, a tu wczoraj przyszło rozliczenie za bieżący rok 2600zł!!!!! Co miesiąc przez cały rok płacę 180zł za samo centralne ogrzewanie!!! Do tego mam 37m2 mieszkanie!!!!!Co robić proszę o pomoc!!! Nie wiemy już gdzie się odwoływać ,wszędzie odsyłają nas z kwitkiem!! Pomocy!!!! mój e-mail. misiak1987@gmail.com

SCORP Gość
~SCORP
Średniowieczne metody rozliczeń 2013-11-25 14.20

Wszyscy którzy otrzymują zwrot za ogrzewanie muszą mieć świadomość , że dzieje się to kosztem innych. Zakręcacie kaloryfery , chodzicie po domu w kożuchach , a sąsiedzi z każdej strony was dogrzewają . SĄSIEDZIE oszczędny.....- TO Z MOJEGO CIEPŁA KORZYSTASZ , A MI KAŻĄ ZA TO PŁACIĆ.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

amc Gość
~amc
SM DĄB 2013-11-26 21.17

Dopłata 2800zł!!! Nie mam sauny w mieszkaniu, a oplaty za grzanie prawie 5000zł!!!

Gość 2013 Gość
~Gość 2013
SM DĄB - os. Bukowe. 2013-11-30 20.53

Czy ktoś porównywał ostatnie rozliczenia kosztów z latami wcześniejszymi. W przypadku moich zestawień wynika, że ogólny koszt ogrzewania kilku bloków w ostatnich 2 latach nieznacznie wzrósł a ilość jednostek zmalała o prawie 40%. I tu pojawiają się dwie niewiadome.
1. Jak to możliwe, że zużywając mniej energii cieplnej o prawie 40%, koszt dostarczenia tej energii wzrósł. Czyżby spółdzielnia, aż tak marnotrawiła ciepło a koszt tego przeniosła na lokatorów w postaci podwyżki ceny każdej jednostki cieplnej. Czy to nie nazywa się malwersacja? O co chodzi - odbieram o kilkadziesiąt % mniej a płacę więcej?
2. Kolejna wątpliwość, to ilość jednostek ciepła pobranych przez mieszkańców. Nie wiem jak to możliwe, że ilość ciepła pobranego przez mieszkańców jest mniejsza o 36% niż w poprzednich okresach rozliczeniowych mimo iż zima była najdłuższa od kilkudziesięciu lat (co sprawdziłem) a i mroźno było. Kolejny raz pytam o co chodzi. Nie wierzę w to, że na kilkaset lokali mieszkalnych (ok. 10 tys. m2) wszyscy solidarnie zrobili tak kosmiczne oszczędności. To nie jest możliwe, bo o ile znajdzie się kilku eskimosów to reszta i tak podniesie wartość zużycia.
Wniosek! Koniec okradania. Nie zostawię tak tego.

dora Gość
~dora
Kaloryfery grzeja gdy otwieram okno a zawor zakrecony na zero!!!!!!!!!!!!!!!!!! 2013-12-20 13.50

Co mam robic co jakis czas gdy otworze okno aby przewietrzyc kaloryfer grzeje i nabija jednostki a zawor zakrecony spoldzielnia stwierdzila ze tak bedzie bo do srodka dostaje sie zimne powietrze,nigdy tak nie bylo dzieje mi sie tak dopiero w tym roku,szczegulnie w kuchni.Prosze o rade

Dodaj swój komentarz: