*
Dodane 2010-12-27 21.00 , komentarzy 5

Ostrożnie z petardami! Zobacz, kiedy można strzelać

Policja daje rady internautom związane z odpalaniem fajerwerków. Przypomina też paragrafy, które szczególnie w tym okresie warto znać.

Nieumiejętne używanie środków pirotechnicznych może stwarzać zagrożenie zdrowia, mienia, a nawet życia. Niedawno weszło w życie rozporządzenie wojewody zachodniopomorskiego w sprawie petard.

- Używanie fajerwerków dopuszczalne jest tylko przez dwa dni - mówi asp. Krzysztof Orzechowski. - Jak co roku przypominamy o podstawowych zasadach zachowania bezpieczeństwa podczas używania różnego rodzaju fajerwerków. Należy pamiętać, że nieumiejętne posługiwanie się nimi, może spowodować duże zagrożenie nie tylko dla osób, które je odpalają, ale także dla postronnych. W związku z zapewnieniem spokoju i bezpieczeństwa publicznego oraz ochrony życia i zdrowia wojewoda1 grudnia wydał rozporządzenie porządkowe w sprawie ograniczenia używania wyrobów pirotechnicznych na terenie całego województwa zachodniopomorskiego.

Rozporządzenie to jednoznacznie zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych na terenie województwa zachodniopomorskiego, począwszy
od 13 grudnia 2010 roku do 3 stycznia 2011 roku.


Wyjątek stanowią tylko dwa dni. Strzelać z petard bez konsekwencji można 31 grudnia tego roku i w Nowy Rok.

Przypominamy też, że sprzedaż materiałów pirotechnicznych dozwolona jest tylko osobom pełnoletnim. Naruszenie tej normy jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 2.

- Używanie fajerwerków dopuszczalne jest tylko w wyznaczone dni, w związku z czym w pozostałe, takie zachowanie stanowi zakłócanie spokoju, za co grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny - mówi Orzechowski. -  Natomiast karę aresztu, grzywny albo nagany możemy ponieść za nieprzestrzeganie środków ostrożności podczas obchodzenia się z materiałami pirotechnicznymi. Przypominamy również, że za szkody wyrządzone przez osoby niepełnoletnie odpowiedzialność ponoszą rodzice.

X

Miejsce
w rankingu
Redakcja MM

E-mail: mmszczecin@mediaregionalne.pl Tel.: 91 481 33 00 Adres: ul. Nowy Rynek 3

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

lincoln lincoln
Głupota 2010-12-27 23.15

Dla mnie głupotą jest, że według prawa można sprzedawać petardy dzieciom.

***
http://www.szczecinblog.pl

TomL TomL
@lincoln 2010-12-27 23.41

Co ty, szaleju się najadłeś?

Ustawa ZAKAZUJE sprzedaży takich środków NIEPEŁNOLETNIM!

wojciechj wojciechj
i bardzo dobrze 2010-12-28 10.10

jak rodzice raz czy dwa zapłacą mandet za małolata to naucza się w końcu zwracać uwagę na dziecko!!!
P.S.
i to chyba działa - zauważyliście ze w tym roku jest znacznie spokojniej ? czasem wieczorem jakiś pojedyńczy "wybuch" ale ogolnie widać że chyba zakaz się przyjął ;)

krzysiek Gość
~krzysiek
strzelanie 2012-04-21 19.54

przeczytajcie dokładnie nie można strzelać w miejscach publicznych czyli na drogach itp natomiast każdy może u siebie na podwórku strzelać przez cały rok jeśli mu się tak podoba

Rafał Gość
~Rafał
Co jest ? 2013-01-01 10.47

Dopuki niebyło zakazu sprzedarzu fajerwerków nieletnim dziwnoe niebyło histori o pourywanych rękach -.- Ustawa weszła i nagle wszyscy nieletni ręce tracą.
A i pozatym najwoęlszym zagrozeniem są 20/30 latkowie którzy soę schleją i zaczynają strzelac :)

Dodaj swój komentarz: