*
W najbliższą sobotę Dodane 2010-09-09 19.45 , komentarzy 1

Piosenki Wandy Warskiej w Teatrze Polskim (wideo)

Teatr Polski zaprasza na spektakl złożony z piosenek Wandy Warskiej i Andrzeja Kurylewicza pod tytułem „Uwierz w swoją nieważność“.

Cztery aktorki na scenie, jeden mężczyzna, piosenki przeplatane poetyckimi tekstami, a wszystko to w bajkowej atmosferze na granicy jawy i snu. Z półmroku sceny wyłaniają się opowieści ukazujące ludzkie życie od momentu radosnej i beztroskiej młodości po piękno przemijania.Wanda Warska to wokalistka jazzowa i pieśniarka. Autorka piosenek do tekstów własnych i wierszy wielkich polskich poetów (m. in. Cypriana Kamila Norwida, Adama Mickiewicza, Jana Kochanowskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego). Malarka. Razem z mężem Andrzejem Kurylewiczem, kompozytorem i muzykiem jazzowym, założyła w Warszawie klub muzyczny zwany Piwnicą Wandy Warskiej.

- Z uwielbienia dla ich twórczości pomyślałem, że mógłby powstać spektakl złożony z ich piosenek – mówi Adam Opatowicz, reżyser. – Jedna z piosenek nadała „Uwierz w swoja nieważność” nadała tytuł temu zdarzeniu. Ta metafora naszego życia jest motywem przewodnim całego spektaklu. Co nie oznacza, że nasze życie jest nieważne. Życie jest ważne, ważne jest wszystko co nadaje mu sens – miłość, praca. Mam nadzieję, że te piosenki pozwolą te refleksje uchwycić.

Wanda Warska przyjedzie do Szczecina i obejrzy jedno z przedstawień 19 września.

Artystka występowała w Europie i Ameryce Łacińskiej. Za pracę twórczą uhonorowana wieloma odznaczeniami polskimi (Krzyżami Zasługi Kawalerskim i Oficerskim) oraz niemieckim Bundesverdienstkreuz I Klasse 2001. W 1997 roku w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej uhonorowana została Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy.

Nagrywała muzykę do filmów ("Pociąg", "Pingwin", "Cyrograf dojrzałości", "Wszystko na sprzedaż"), jest autorką muzyki do filmu "Karino".

Wyborem z jej ogromnego dorobku są następujące płyty: "Warska Niemen Kurylewicz", "Piosenki z Piwnicy Wandy Warskiej", "Kochanowski", "Wyspiański" oraz dziesięciopłyt "Wanda Warska - Piosenki z Piwnicy 2004".Uwierz w swoją nieważność
reżyseria: Adam Opatowicz
aranżacja piosenek, kierownictwo muzyczne: Jacek Skowroński
obsada: Olga Adamska, Dorota Chrulska, Sylwia Różycka, Katarzyna Sadowska
premiera: 11 września, godz. 19.00, Mała Scena
Cena biletów: 30zł normalny, ulgowy 20zł.


X

Miejsce
w rankingu
Małgorzata Klimczak

Jestem dziennikarką w redakcji "MM Moje Miasto". Zajmuję się dzielnicami leżącymi na prawobrzeżu, a także kulturą i edukacją. Piszę o wydarzeniach kulturalnych, a także o ciężkim życiu studentów i uczniów. tel. 091 481 33 53 malgorzata.klimczak@mediaregionalne.pl GG 3239645

Komentarze

bozenadsz bozenadsz
szkoda,..... 2010-09-10 07.17

że radio nie promuje tej twórczości - wspomnienia za przysłowiowy grosik i większa dostępność dla słuchaczy

Dodaj swój komentarz: