*
Dodane 2010-03-19 20.03 , komentarzy 12

Nie będzie mandatu za niewyraźne zdjęcie z fotoradaru?

Policja nie ma prawa ukarać właściciela samochodu mandatem, jeśli zdjęcie z fotoradaru jest niewyraźne.



Takie kontrowersyjne wyroki wydały sądy rejonowe w trzech miastach. – To absurd – mówią policjanci.

Obecnie sytuacja wygląda następująco: Policja lub straż miejska wzywa właściciela samochodu i pokazuje mu zdjęcie wykonane przez fotoradar. Jeśli właściciel wskaże kierowcę, który danego dnia siedział za kółkiem to właśnie on zostanie wezwany i oprócz mandatu otrzyma również punkty karne. Jeśli właściciel stwierdzi, że nie wie, kto danego dnia kierował jego samochodem (a twarzy nie widać na zdjęciu) wówczas on zostanie ukarany mandatem karnym, za to nie otrzyma punktów karnych.

Sędziowie w Zamościu, Kościerzynie i Tczewie zdecydowali, że w przypadku, kiedy na zdjęciu z fotoradaru zdjęcie kierowcy jest niewyraźne nie można ukarać właściciela samochodu mandatem. Sąd zarzucił policji, że po pierwsze ukarali kierowców za czyn, który nie jest wykroczeniem, a po drugie wcale nie mieli do tego podstawy prawnej. Gazeta Prawna sugeruje, że ten precedens uruchomi lawinę wniosków kierowców, którzy otrzymali wezwanie ze zdjęciem z fotoradaru od policji lub straży miejskiej.

- To absurd – mówi Grzegorz Sudakow, naczelnik zachodniopomorskiej drogówki. – Prawda jest taka, że na większości zdjęć nie widać twarzy kierowcy. Wystarczy przecież opuścić panel przeciwsłoneczny. Do tego wiele zdjęć wykonujemy z tyłu samochodu. Na dobrą sprawę wystarczy, że kierowca założy okulary przeciwsłoneczne i już można by stwierdzić, że nie wiadomo kim on jest. Naszym zdaniem nieodpowiedzialnym zachowaniem jest tłumaczenie właścicieli, którzy zapierają się, że nie wiedzą, kto na zdjęciu prowadzi samochód. Jeśli kierowcy rzeczywiście zaczną lawinowo składać wnioski do sądu o odwołanie to sędziowie zamiast zajmować się przestępcami będą rozpatrywać takie absurdy. Nasze stanowisko jest takie: Kierowca ma obowiązek wiedzieć komu użycza samochodu. Jeśli tego nie wie, sam zostanie ukarany mandatem.

X

Miejsce
w rankingu
Natalia Andruczyk

brak opisu

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

christoph christoph
hmm 2010-03-19 20.07

W tym przypadku zdecydowanie zgadzam się z policją... mimo tego, że sam jestem kierowcą.

. .
W Holandii walą w plecy i 2010-03-19 20.26

i się kierowcy jakoś nauczyli.
W Norwegi wala po kasie i też jakoś gdy jest 40 jadą wszyscy 40 lecą. Sorry ale też się zgodzę z policją. Z drugiej strony można się dowiedzieć kto nam zarzyna autko :).

Łowca oszołomów Łowca oszołomów
Trudno się z tym nie zgodzić 2010-03-19 22.13

Mandat to mandat. Przekroczyłeś prędkość płać.

krystyna S krystyna S
Panie Demolek: 2010-03-19 23.10

ale tam czynny ,bezobsługowy radar na radarze stoi.Czynny 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.I jeden człowiek,nie super sprawny,wyszkolony Policjant kilka takich radarów sam jeden obsługuje.
A w naszym idiotycznym "Pływającem Ogrodzie, StSetSin FloatingGartden" nazwanym jeden radar 2-3 godziny na..tydzień(?) pracuję.Jeden radar i kilku Policjantów,kilku Strażników Miejskich i inne osoby.I Propaganda bębni jaki sukces odnieśli.Czy Pan tej różnicy nie widzi?
Że tam Policja co dzień systematycznie pracuje,a nie od Akcji do Akcji.I znając to Pan tak spokojnie może patrzeć?
I na ten sprywatyzowany parking na ul.Poniatowskiego z dwoma kopertami,na początku na łańcuch zamykany ,dla parkowania przez Właściciela(Szczecina Właściciel?)kubła na śmieci.Bo kierowca auto za domem trzyma.A na przeciw Sanitarka do przewozu organów do transplantacji w błocie parkująca.Czy to jest Europa?
To Folwark Zwierząt Orwella.bardziej przypomina
Po co ta dyskusja o wszystkim i o niczym.
Balon bezpieczeństwa?

christoph christoph
hmm 2010-03-20 06.26

Ponawiam prośbę o funkję ignoruj, bo nie mogę patrzeć już na te ... wypisywane przez davida/krystyne. W każdym temacie to samo bez względu o czym jest materiał...

rafmik rafmik
. 2010-03-20 15.06

I sądy mają rację! Czemu karać za coś, co nie jest wykroczeniem? Niech może policja poda podstawę prawną, jeśli twierdzi, że właściciel auta ma wiedzieć kto nim jeździ (bo w innym wypadku popełnia wykroczenie).
Jak by taka podstawa prawna była - to policja by w sądzie te trzy sprawy wygrała...

christoph christoph
hmm... 2010-03-20 19.55

Raczej śmieszne żeby właściciel nie wiedział kto jeździ jego samochodem...

WaMa WaMa
"Ignoruj" 2010-03-20 20.49

Ta funkcja powinna byc stosowana,bezwzglednie dla nie zalogowanych,zasmiecajacych artykoly.Nikt nie zmusza do czytania,wszystkich opini.A komentowanie nie lubianych,forumowiczow,moze im sprawiac niejaka satysfakcje.Uwazam kazda zalogowana wypowiedz za wazna,a wnioski-wolny wybor.

bob Gość
~bob
Jestem za 2010-05-17 16.22

Przestrzegać prawa muszą wszyscy.
Jeżeli nie ma podstaw prawnych do ukarania za niewiedzę kto jeździł moim autem to niech spadają na drzewo.

Damian Gość
~Damian
Głupoty 2010-10-14 21.28

Prowadze działalność, samochód jeździ w firmie, jak moge pamiętać kto nim prowadził 3 miesiące temu??

niezalogowany Gość
~niezalogowany
@WaMa 2010-10-14 21.51

cytuję Twoje wypociny ""Ta funkcja powinna byc stosowana,bezwzglednie dla nie zalogowanych,zasmiecajacych artykoly.Nikt nie zmusza do czytania,wszystkich opini ""

Więc nie zmuszaj się ...i nie czytaj

seba Gość
~seba