*
Zmiany w PKP na niekorzyść podróżnych Dodane 2009-01-03 18.35 , komentarzy 8

Drożej koleją do Niemiec

Władze PKP nie podpisały porozumienia z kolejami niemieckimi DB dotyczącego przewozów transgranicznych.

Dla podróżnych oznacza to wyższe ceny biletów ze Szczecina do Niemiec oraz utrudnienia w podróżowaniu.

Na mocy podpisanego porozumienia podróżni mogli podróżować ze Szczecina do Niemiec na podstawie atrakcyjnych biletów, które za cenę 25 lub 26 euro umożliwiały podróż po jednym z dwóch przygranicznych landów, w grupie do 5 osób przez cały dzień ważności biletu. Bilet uprawniał do przejazdu wszelkimi pociągami poza IC i EC.

Dodatkowo bilet Berlin-Brandenburgia upoważniał do przejazdu komunikacją miejską Szczecina i Berlina. Ponadto, pomimo iż bilety ważne są od godziny 9, pasażerowie ze Szczecina na mocy porozumienia mogli na podstawie biletu Berlin-Brandenburgia ticket przejechać pociągiem kategorii IC, który wyjeżdżał ze Szczecina kilka minut po godzinie 6 rano. Dzięki temu już po dwóch godzinach byli w centrum Berlina.

Na skutek niepodpisania porozumienia uprawnienia te zniknęły. Pasażerowie mogą kupić bilety na landy wyłącznie na obszarze Niemiec albo u konduktora (bez obowiązku dopłaty, jeżeli na stacji, w której wsiedli, nie ma czynnej kasy biletowej).

Taki bilet upoważnia jednak do przejazdu tylko na obszarze Niemiec. Oznacza to dla podróżnych konieczność kupienia dodatkowych biletów na trasie Szczecin Główny - pierwsza miejscowość po stronie Niemieckiej oraz podobnego biletu w drogę powrotną.

Kolejny raz na reformie PKP stracili pasażerowie.X

Miejsce
w rankingu
kamrem

"Miałem dom gdzie to było? tam gdzie Odra, port dźwigozaurów rząd"

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Q Q
Bzdury, bzdury, bzdury... 2009-01-03 19.22

Po pierwsze jak się zżyna prawie słowo w słowo (w tym przypadku z "Gazety Wyborczej"), to warto by było podać źródło - http://miasta.gazeta.pl/szczecin/1,34939,6113809,Reforma_na_kolei___drozej_do_Berlina.html

Po drugie bilet nazywa się "Brandenburg-Berlin-Ticket", a nie jakieś "Berlin-Brandenburgia ticket".

Po trzecie nieprawdziwe jest zdanie "Bilet uprawniał do przejazdu wszelkimi pociągami poza IC i EC." Bilet Brandenburg-Berlin-Ticket upoważnia do przejazdu wszystkimi pociągami regionalnymi, ale także wybranymi pociągami kategorii EC, IC i D (w tym owym IC ze Szczecina do Amsterdamu) na terenie Berlina i Brandenburgii. Wykaz takich pociągów dostępny jest na stronie http://www.vbbonline.de/index.php?cat=2&sCat=392&id_language=1
Bilet Mecklenburg-Vorpommern-Ticket faktycznie uprawnia tylko do przejazdu pociągami regionalnymi na terenie Meklemburgii-Pomorza Przedniego, ale również m.in. w Hamburgu.

Po czwarte nieprawdziwe jest zdanie "Pasażerowie mogą kupić bilety na landy wyłącznie na obszarze Niemiec albo u konduktora (bez obowiązku dopłaty, jeżeli na stacji, w której wsiedli, nie ma czynnej kasy biletowej)." Takie zasady dopłat to obowiązują na polskich kolejach, a nie w Niemczech. Bilet można nabyć u konduktora (wówczas cena jest wyższa) lub w automacie w pociągu (cena niższa). Należy pamiętać o tym, że w pociągach innych niż regionalne nie można nabyć biletów landowych, nawet jeśli są one w nich honorowane!

Cena biletu Brandenburg-Berlin-Ticket, jak i Mecklenburg-Vorpommern-Ticket u konduktora to 28 euro, a w automacie 26 euro.

I oczywiście nie należy pisać o tej ofercie biletowej w czasie przeszłym, bo ona wciąż jest i ma się dobrze. Problem jest tylko z przekroczeniem granicy, ale można mieć nadzieję, że zostanie szybko rozwiązany (zresztą doniesienia osób, które w nowym roku podróżowały do Niemiec mówią, że mimo zawirowań, bilet BBT i tak jest honorowany od Szczecina - być może to oddolna inicjatywa niemieckich konduktorów, nieprzejmujących się burdelem na polskich kolejach).

A "autorowi" tej informacji proponuję mniej zżynania, więcej weryfikowania informacji.

mariustajniak mariustajniak
aha 2009-01-03 22.27

E tam za mniejszą kase jeżdże do Berlina samochodem również w 2 godziny i to jeszcze z Paroma postojmi na Wc i również w 2 godziny jesem w Berlinie

Q Q
Za mniejszą kasę? 2009-01-03 23.06

Za te dwadzieścia kilka euro może jechać do pięciu osób. To wychodzi po około 20 złotych na głowę za dojazd do Berlina, nieograniczone poruszanie się po Berlinie komunikacją miejską i powrót do Szczecina. Naprawdę wychodzi taniej samochodem, uwzględniając koszty paliwa, koszty wjazdu do centrum miasta i koszty parkowania?

mariustajniak mariustajniak
aha 2009-01-04 12.31

Do 5 osób wychodzi mi za 11 zł

mella mella
Też jeżdżę samochodem do Berlina! 2009-01-05 20.51

Samochód zostawiamy na rogatkach (na parkingu) i dalej metrem lub koleją. Polecam kupic bilet grupowy ("kleine grupen bilet" - dla grupy do 5 osób) i ten bilet upoważnia do podróżowania całą komunikacja miejską Berlina! Naprawdę jest tanio.

Grob Grob
Berlin - Szczecin, Bilet grupowy Berlin-Brandenburg-Ticket 2009-02-01 21.37

Witam wszystkich serdecznie,

mam male pytanie dotyczace miejsc, gdzie spotykają sie osoby podróżujące z Berlina do Szczecina zainteresowane dołączeniem do biletu grupowego (Bilet grupowy Berlin-Brandenburg-Ticket)?
Na Zoo było takie miejsce, ale ze wiele pociągów puszczanych jest obecnie inna trasa - interesowałyby mnie takie miejsca na Südkreuz, Hauptbahnhof badz na Gesundbrunnen.

Z gory dziekuje za podpowiedzi,
GrobTW

fel Gość
~fel
PKP 2010-06-05 23.02

Głupota przekroczyła już w PKP wszelkie granice. Kiedy wreszcie ktoś zlikwiduje ten skansen?

jl71 Gość
~jl71
szczecin - berlin bilet grupowy 2010-09-20 21.52

18.09.2010 bilet kupiłem w kasie 7 dworca szczecin główny za około 120 zł , z tyłu drukowanymi literami w różowym polu wpisałem imię,nazwisko,datę wyjazdu i wsiadłem w pociąg DB do Angermunde, tam przesiadka do Berlina.Po berlinie cały dzień komunikacją miejską w ramach biletu i z powrotem .Bilet ważny na komunikację w Berlinie od 9.00 natomiast w soboty i niedziele od 0.00 do godz.3.00 następnego dnia. warto wysiąść na Berlin Hbf i zwiedzić ten dworzec z rana,zapoznać się dokładnie z mapą metra i ułożyć sobie plan wycieczki. Ogólnie polecam Pergamon Museum (10 euro) i katedrę z kryptą (5 euro) ,aleje Lipową i przyległe place, Bramę Branderburską.,Raichstag, Stadion Olimpijski (4euro) oraz przejażdżkę autobusem linii 100.

Dodaj swój komentarz: